osiedle

Marzenie o swoim miejscu na Ziemi wygląda zazwyczaj podobnie, pomimo tego, że różne są gusta i odmienne sytuacje życiowe przesądzają o wyborach ludzi w kontekście ich miejsca zamieszkania. Jednak marzenie nie zawsze musi być zgodne z naszymi realnymi potrzebami. Szczególnie trudno jest dokonać wyboru, kiedy poszukujemy mieszkania dla rodziny. O czym trzeba pamiętać, rozglądając się za swoim własnym M?

Pierwszy krok do sukcesu to wybór odpowiedniego metrażu

Niezwykle istotną kwestią, nad którą musi się zastanowić każda osoba, która szuka mieszkania, jest metraż. Mieszkania mają różną powierzchnię i w zależności od naszych indywidualnych preferencji, a przede wszystkim stylu życia, jaki prowadzimy, powinniśmy wybrać na tyle duży lokal, by jego metraż nie powodował w nas żadnego dyskomfortu – radzi przedstawiciel projektu Osiedle Botanika, nowej inwestycji mieszkaniowej w Krakowie.

Dobrym wyznacznikiem tego, ile tak naprawdę potrzebujemy powierzchni do życia, jest nasze aktualne mieszkanie. Jeśli przypomnimy sobie, jak wielokrotnie denerwowaliśmy się na to, że trudno jest nam ugotować obiad, będąc z całą rodziną w kuchni czy złościliśmy się, bo pies nie ma swojego miejsca, oznacza to najpewniej, że mamy za mało powierzchni do codziennego funkcjonowania. Jeśli jednak nie mamy takich myśli i nie kojarzymy naszego aktualnego mieszkania z dyskomfortem spowodowanym brakiem wystarczającej ilości miejsca, to wygląda na to, że ma ono taką powierzchnię, która nas zadowala. Wówczas śmiało możemy poszukiwać nowej inwestycji mieszkaniowej o podobnym metrażu.

Czy to wystarczy, by wybrać właściwy metraż? Niestety nie. Jest to dobra wskazówka, ale trzeba mieć na uwadze jeszcze jedną kwestię. Dwa mieszkania, które mają po 50m2, mogą mieć zupełnie różną funkcjonalność. Najprościej mówiąc – jedno z nich może być dla nas wystarczające pod względem powierzchni użytkowej, drugie natomiast zdecydowanie za ciasne. Jest to spowodowane odmiennym układem wszystkich pomieszczeń znajdujących się w tych mieszkaniach. Jeśli w danym lokalu przedpokój jest ogromny, a pokoje bardzo małe, to na pewno będzie nam w nim zbyt ciasno. Jeśli sytuacja byłaby odwrotna, najpewniej metraż takiego mieszkania nie byłby dla nas żadnym problemem. Szukajmy więc, oglądajmy i zastanawiajmy się. Odpowiedni metraż, szczególnie w przypadku mieszkań dla rodzin, jest szalenie ważny.

Ogromne znaczenie okolicy

Kiedy uda nam się podjąć decyzję o właściwej powierzchni naszego przyszłego mieszkania, zwróćmy uwagę na okolicę, w której mamy potencjalnie zamieszkać. Kiedy mamy dzieci szczególnie zależy nam na tym, by w naszym miejscu do życia było bezpiecznie, by nasze pociechy mogły bawić się na placu zabaw przed domem – bez naszych obaw, że coś może się im stać.

Poza tym ważne jest, by osiedle, na którym zamieszkamy, było zielone – dzieciaki uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu, podobnie zresztą jak i dorośli, którzy kiedy mają do tego odpowiednie warunki, bardzo chętnie wybierają się w czasie wolnym na przejażdżki rowerowe, jogging czy długie spacery. Otoczenie naturą jest bardzo ważne, bo realnie zwiększa nasze poczucie komfortu życiowego.

Dobrze też, by mieszkanie, które wybierzemy, ulokowane było w okolicy dobrze skomunikowanej z centrum miasta i wszystkimi niezbędnymi sklepami czy ważnymi instytucjami. Szczególnie istotne jest to, by w stosunkowo bliskim sąsiedzkie naszego osiedla znalazły się szkoły, do których uczęszczać będą nasze pociechy. Także dzięki temu będzie nam się żyło wygodniej i będziemy usatysfakcjonowani swoim nowym miejscem do życia.