Beton architektoniczny jest to materiał utworzony w odpowiednio przygotowanym deskowaniu, który wyróżnia się gotową do użytkowania powierzchnią. Betonem architektonicznym nazywa się także wyroby, których powierzchnia tylko imituje prawdziwy beton, wytwarzane w formie, np. płyt okładzinowych czy gładzi tynkarskich, naśladujące betonowe wykończenie ścian.
Deskowania w zależności od potrzeb mogą być gładkie bądź mogą mieć określoną strukturę, np. imitującą powierzchnię drewna struganego czy płaskorzeźby. Możliwe jest również nadanie ozdobnego wyglądu poprzez barwienie masy betonowej oraz użycie kolorowego kruszywa w betonie architektonicznym. Skład mieszanki betonowej musi gwarantować dokładne wypełnienie deskowania oraz możliwość zagęszczenia bez powstania wad powierzchniowych, a forma musi gwarantować ochronę adhezyjną dla betonu, zabezpieczając przed przywieraniem.
Zalety betonu architektonicznego
Architektoniczny beton to materiał o niewątpliwych zaletach, jeśli chodzi o wygląd. Jest wyjątkowo dekoracyjny oraz może odmienić aranżacje wnętrza czy też elewację budynku. Jego surowy, minimalistyczny wygląd doskonale wpisuje się w modny styl industrialny, ale również nowoczesny, skandynawski i nie tylko. Płyty z betonu architektonicznego mają jednak również wiele innych praktycznych zalet. Odpowiednio zaimpregnowany materiał jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, wysokie temperatury, działanie wody oraz warunki atmosferyczne. Płyty są także odporne na ścieranie, nie pylą oraz są trudnopalne.
Beton architektoniczny – zastosowanie
Beton architektoniczny to rodzaj betonu, który znajduje zastosowanie podczas tworzenia elewacji zewnętrznych budynków. Płyty betonowe zewnętrzne z architektonicznego betonu są nie tylko efektowne i zapewniają ciekawe wykończenie budynku, ale również zapewniają zabezpieczenie przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Płyty z betonu architektonicznego – panele 2D i 3D – to również w ostatnich latach prawdziwy przebój w aranżacji wnętrz. Stanowią one atrakcyjną ozdobę. Można pokryć nimi całą ścianę lub jej fragment. Beton architektoniczny znajduje również zastosowanie w budowie tarasów i w ogrodzie ze względu na swoją atrakcyjność wizualną oraz funkcjonalność. Bywa stosowany w małej architekturze, na przykład w ogrodzeniach betonowych. Bardzo popularne stały się donice wykonywane z architektonicznego betonu przeznaczone do dekoracyjnego nasadzania roślin. Beton architektoniczny bywa również stosowany do tworzenia mebli zewnętrznych ogrodowych do odlewania stolików, ław czy krzeseł do przestrzeni prywatnej i publicznej.