Dobierając instalację fotowoltaiczną, mamy do doboru dwa typy systemów – on-grid oraz off-grid. Prócz ich wykorzystania standardowa rozbieżność między nimi polega na możliwości połączenia zespołu fotowoltaicznego z pełną siecią energetyczną – o ile system on-grid na to pozwoli, o tyle system off-grid nie może być podpięty do sieci oraz przechowywać zdobytej poprzez instalację PV energii elektrycznej. Który z systemów dobrać, jaki będzie dla nas najlepszy?
Dwa sposoby na własną energię
Owe dwa wyjścia noszą angielskie nazwy on-grid (instalacja podłączona do sieci) oraz off-grid (instalacja niepodłączona do sieci). Są możliwe do zastosowania w wypadku każdej instalacji wytwarzającej energię elektryczną, np. niewielkiej elektrowni wiatrowej paneli fotowoltaicznych (fotowoltaika) lub niewielkiej elektrowni wodnej.
System dołączony do sieci energetycznej (on-grid)
O systemie dołączonym do sieci, zwanym również jako instalacja on-grid, mówimy w sytuacji, kiedy własna elektrownia fotowoltaiczna podłączona jest do zewnętrznej sieci energetycznej. Podłączenie paneli fotowoltaicznych do sieci polega na wprowadzeniu okablowania zmiennoprądowego z falownika do rozdzielni niewielkiego natężenia oraz jest możliwe, kiedy rozdzielnia może otrzymać wszelką możliwą moc wytworzoną poprzez instalację fotowoltaiczną.
Przechowywanie energii – czy system off-grid się sprawdza?
System off-grid pozwoli na przechowywanie energii, jaka została wykształcona poprzez instalację, natomiast nie została wykorzystana na bieżąco w swym obszarze bez przekazywania jej do zakładu energetycznego. Takie wyjście wywołuje, iż posiadacz instalacji fotowoltaicznej jest niezwykle niezależny. Tego rodzaju rozwiązania sprawdzają się w miejscach, w jakich są ogromne przerwy w dostawie prądu np. w USA, RPA lub Australia. Nadwyżka energii elektrycznej, jaka jest gromadzona w akumulatorach może zostać zastosowana, kiedy instalacja nie pracuje, można ją także zastosować w sytuacjach awaryjnych.
System on-grid lub off-grid? – podsumowanie
Dobierając model on-grid, możemy się zdecydować na dodanie mikroinstalacji do sieci. Po zakończeniu oraz przeznaczeniu do użytku instalacji fotowoltaicznej, należy złożyć do naszego dystrybutora sieci energetycznej wniosek o ustalenie wymogów przyłączeniowych, treść wniosku pobiera się ze stron internetowych operatorów systemu dystrybucyjnego. Zwykle w przeciągu 30 dni powinniśmy uzyskać umowę o oferowanie usług dystrybucji energii elektrycznej z planowanym czasem zainstalowania na koszt zakładu energetycznego.
Więcej informacji na temat obu systemów znajdziesz tutaj: https://sunergo.pl/blog/instalacja-fotowoltaiczna-off-grid-czy-on-grid/