Tynki strukturalne to ciekawy sposób na urozmaicenie wyglądu ścian wewnątrz i na zewnątrz domu. Ich specjalny skład pozwala na uzyskanie interesującej faktury, która będzie stanowiła punkt wyróżniający całą aranżację. Dzięki wyborowi odpowiedniego produktu oraz akcesoriów do jego nakładania prace remontowe przebiegną szybko i dadzą ciekawy efekt. Czym dokładnie są tynki strukturalne i co warto wiedzieć na ich temat?
Czym jest tynk strukturalny?
Tynk strukturalny jest specjalną masą, która służy do efektownego wykańczania ścian. W zależności od rodzaju można go stosować wewnątrz pomieszczeń lub na elewacji budynku. Pokrywa się nim całą przestrzeń w domu, elewację lub tylko ich wybrane fragmenty. Tynk pozwala na uzyskanie różnorodnych efektów wizualnych. Zazwyczaj to, jak ostatecznie będzie wyglądać po nałożeniu, zależy od jego gęstości i ziarnistości. Warto wspomnieć, że do nakładania tynków strukturalnych przydaje się odrobina wprawy – wówczas efekt prac jest najlepszy. Z tego powodu do wykończenia pomieszczeń mieszkalnych lub elewacji lepiej zatrudnić osobę, która wie, jak położyć tynk strukturalny.
Jakie są rodzaje tynków strukturalnych?
Ogólnie tynki strukturalne dzieli się na te do stosowania na zewnątrz i wewnątrz budynku. Do najpopularniejszych produktów tego typu zalicza się tynk typu baranek. Nazwa nawiązuje do jego charakterystycznego wyglądu, który przypomina runo barana. Jest on chętnie stosowany na zewnątrz, podobnie jak tynk typu kornik, który po nałożeniu tworzy fakturę przypominającą przekrój drewna, w którym żerują korniki. Tego typu produkty można także podzielić ze względu na sposób ich nakładania i tworzenia wzoru na ścianie. W tym przypadku wyróżnia się tynki zacierane, odciskane i zaciągane. Czasami do tynków strukturalnych część osób zalicza też tynki mozaikowe, jednak to zupełnie inna grupa produktów zawierających dodatkowe, dekoracyjne kruszywo.
Jakie są wady i zalety tynków strukturalnych?
Do zalet tynków strukturalnych niezaprzeczalnie zalicza się ich wysokie walory estetyczne. Dzięki nim można w ciekawy i oryginalny sposób wykończyć wnętrze lub elewację budynku. Ich różnorodne faktury wykorzystuje się również przy wykańczaniu danego pomieszczenia, co pozwala jeszcze bardziej podkreślić oryginalny charakter wnętrza. Dobrze położony tynk strukturalny ukrywa mankamenty ścian, takie jak np. nierówności czy drobne pęknięcia. Tynki można też pomalować, co pozwala na uzyskanie koloru, który będzie idealnie podkreślał wystrój wnętrza. To produkty trwałe i wytrzymałe. Do ich wad zalicza się jednak dość wysoką cenę w porównaniu do klasycznych tynków pozwalających uzyskać gładką powierzchnię.