pompy ciepła

Wśród wielu ekologicznych rozwiązań na ogrzewanie domu i wody użytkowej coraz większą popularnością cieszy się pompa ciepła. To nowoczesne urządzenie pozwala przenieść ciepło z jednego miejsca do drugiego, wykorzystując przy tym naturalne źródła ciepła.

  1. Budowa pompy ciepła
  2. Pompy ciepła – rodzaje
  3. Cennik pomp ciepła

Zasadę działania pompy ciepła można porównać do pracy klimatyzatora lub lodówki, z tym że zadaniem tego urządzenia nie jest chłodzenie, a grzanie. Proces przebiega więc odwrotnie niż w klimatyzatorze lub chłodziarce.

Budowa pompy ciepła

Standardowa pompa ciepła jest zbudowana ze skraplacza, zaworu rozprężnego, parownika i sprężarki. Elementy te pracują w układzie zamkniętym, a podstawą ich działania jest czynnik roboczy (chłodniczy), który pod wpływem zmiany stanu skupienia ma zdolność do pobierania lub oddawania ciepła. Czynnik ten pobiera ciepło z dolnego źródła, czyli parownika. Następnie wędruje do sprężarki, gdzie pod wpływem wysokiego ciśnienia nagrzewa się i oddaje to ciepło do właściwej instalacji, po czym ponownie zmienia swój stan skupienia na ciekły w skraplaczu. Na koniec w zaworze rozprężnym następuje obniżenie ciśnienia czynnika i jego ponowne przekazanie do parownika, gdzie rozpoczyna się kolejny cykl. W ten sposób pompa ciepła może przekazywać ciepło zarówno do instalacji CO jak i CWU.

Pompy ciepła – rodzaje

Dostępne na rynku pompy ciepła można podzielić na kilka rodzajów. Każdy z nich wykorzystuje inne, naturalne źródła ciepła. Producenci oferują więc najczęściej:

  • pompy ciepła powietrze woda – te urządzenia pobierają ciepło z powietrza i przekazują je do wody, zarówno tej w instalacji grzewczej, jak i do wody użytkowej,
  • gruntowe pompy ciepła – czerpią ciepło z gruntu,
  • pompy ciepła powietrze powietrze – pobierają ciepło z powietrza na zewnątrz budynku, a oddają do powietrza wewnątrz.

Na uwagę zasługują pompy ciepła monoblok. To rodzaj pomp powietrze-woda, w których wszystkie części układu znajdują się w jednym urządzeniu. Taka budowa ogranicza konieczną do użycia ilość czynnika chłodzącego, wymaga jednak zadbania o dogrzanie całej instalacji w przypadku długich przerw w dostawie prądu.

Cennik pomp ciepła

Inwestycja w pompę ciepła wymaga zaangażowania pokaźnej ilości środków finansowych – od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy zł. Przykładowe ceny można sprawdzić na https://sklep.consorenergia.pl/pompy-ciepla. Planując zakup pompy warto jednak skorzystać z dofinansowania w ramach środków rządowych lub unijnych, które mogą znacznie obniżyć koszt montażu całej instalacji.