sufit podwieszany

Współczesna architektura wnętrz daje różne możliwości stworzenia niebanalnego i praktycznego sufitu. Jednym z przykładów takiej formy jest sufit podwieszany. Co warto wiedzieć o montażu takiego rozwiązania i jakie elementy powinieneś zastosować, aby wykonać go zgodnie ze sztuką?

Sufity podwieszane to element, który zagościł w architekturze od stosunkowo niedawna. Ma on duże walory estetyczne, ale też użytkowe. W praktyce potrafi diametralnie zmienić wizerunek określonego pomieszczenia.

Czym są sufity podwieszane?

Sufit podwieszany to część umieszczona poniżej pełnego stropu, opierająca się najczęściej na płytach kartonowo-gipsowych lub podobnych materiałach. Umożliwia ukształtowanie górnej części pomieszczenia zgodnie z wymaganiami. Współczesne sufity podwieszane montowane są zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i hotelach, biurowcach,

Warto wspomnieć o ich walorach użytkowych. Miejsce pomiędzy stropem a powłoką sufitu można zagospodarować na dodatkowe oświetlenie, aby bardziej rozjaśnić pomieszczenie, bez stosowania lamp wiszących.

Jak montuje się sufity podwieszane?

Sufity podwieszane montuje się przy pomocy specjalnych stelaży, które z jednej strony przytwierdza się do stropu właściwego, a z drugiej zabudowuje przy pomocy płyt kartonowo-gipsowych. Sam montaż sufitów jest nieskomplikowany i można go wykonać w kilku krokach.

Wykorzystując łącznik krzyżowy oraz odpowiednie profile sufitowe. należy przygotować stelaż i przymocować go do właściwego sufitu. Następnie – przy korzystaniu z wkrętów do płyt kartonowo-gipsowych – trzeba przytwierdzić materiał okalający całość i zamknąć konstrukcję. Tu przyjedzie czas na działania wykończeniowe jak gładzie i malowanie.

Łącznik krzyżowy jako jeden z najważniejszych elementów sufitów podwieszanych?

Do czego służy łącznik krzyżowy? Część ta uzupełnia konstrukcję opartą na profilach. Umożliwia przytwierdzanie do siebie profili w prostopadły sposób, aby uzyskać efekt pełnego trójwymiaru. Odpowiedniego rodzaju łącznik krzyżowy musi mieć określoną nośność, powinien być wykonany z trwałego metalu, aby nie wyginać się w czasie montażu i przy eksploatacji konstrukcji. Nie może też opierać się wilgoci, która powoduje korozję.

Wykorzystanie mocnych i trwałych części przy odpowiednim montażu, daje wysokiej jakości efekty wizualne i użytkowe. Na pewno warto przemyśleć instalację podwieszanych sufitów, które zmienią oblicze wnętrza.