drzwi

Drzwi to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów domu. To zamknięte drzwi są symbolem bezpieczeństwa, a otwarte – metaforą gościnności. Drzwi spełniają także funkcje praktyczne – w dużej mierze odpowiadają za szczelność i utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu.

Po co są drzwi zewnętrzne?

Drzwi zewnętrzne chronią dom w każdym aspekcie. Po pierwsze przed niepożądanymi gośćmi, po drugie przed chłodem i zimnem. Drzwi wejściowe mogą być antywłamaniowe albo klasyczne – najważniejsze jest, żeby były wykonane z odpowiednio mocnego materiału i posiadały dobry zamek. W domu ważne są także drzwi wewnętrzne, jednak to te wejściowe powinny być najbardziej odporne. Różnego rodzaju drzwi zewnętrzne, wewnętrzne kupisz na www.sprzedajemy.pl, gdzie znajdziesz modele w różnych cenach, z różnych materiałów. Spośród wielu funkcji drzwi można wymienić także ochronę przed hałasami, co może mieć niebagatelne znaczenie, jeśli Twój dom znajduje się na przykład przy ruchliwej ulicy.

Oczywiście niezwykle ważna jest również funkcja estetyczna – drzwi mogą przedstawiać różne kolory i wzory, które komponują się z ogólnym charakterem budynku.

Z czego mogą być wykonane drzwi zewnętrzne?

Firm produkujących drzwi jest sporo i każda z nich oferuje wiele różnych wzorów drzwi. Wyróżniamy drzwi antywłamaniowe, zrobione w dużej mierze z materiałów odpornych na wszelką ingerencję z zewnątrz, takich jak jak stal i blacha. Takie drzwi są niezwykłe mocne i nie sposób jest ich uszkodzić żadnym narzędziem. Klasyczne drzwi natomiast bardzo często wykonane są z drewna lub sklejki drewnianej – te ostatnie wybiera się niezwykle rzadko, ponieważ nie są one zbyt trwałe. Często jednak wybierane są drzwi na przykład z płyty PVC czy aluminium, a także włókna szklanego. Wszystkie te materiały, jeśli są użyte do drzwi zewnętrznych wykonanych przez dobrego producenta, będą bezpieczne i trwałe. Bardzo popularne są drzwi wykonywane z jednolitego drewna, jak choćby drewno dębowe czy olchowe. Ważne jest, żeby posiadały one odpowiednią grubość i były dobrze zamontowane.

Jak wybrać dobre drzwi zewnętrzne? Na co zwrócić uwagę?

Jeśli wybierasz drzwi zewnętrzne, lub chcesz wymienić stare i zastanawiasz się, co zrobić, aby był to zakup udany, warto mieć świadomość kilku kwestii, nad którymi trzeba się zastanowić. Pierwszą z nich jest szczelność. Jeśli Twój dom jest energooszczędny, lub zaprojektowany w ten sposób, że ciepło w pomieszczeniu utrzymuje się w dużej mierze dzięki szczelności ścian, warto tę tendencję utrzymać i wybrać drzwi, które nie przepuszczają zimnego powietrza do pomieszczenia. Tego rodzaju drzwi powinny być wykonane na przykład z drewna – jednymi z najszczelniejszych są drzwi z drewna klejonego.

Kolejną rzeczą jest hałas i to, jak bardzo chcesz dostosować drzwi do tego parametru. Jeśli usytuowanie Twojego domu nie daje Ci w nocy spać, zwróć uwagę na odpowiednie wygłuszenie drzwi. Oczywiście im grubsze drzwi, tym bardziej szczelne, jednak można znaleźć także drzwi, które nie mają grubości ściany, jednak dobrze zatrzymują dźwięki dochodzące z zewnątrz.