lampy w kuchni

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Spędzamy w nim sporo czasu i wykonujemy wymagające precyzji czynności związane z gotowaniem. Bardzo ważny jest więc dobór prawidłowego oświetlenia kuchni, które przekłada się nie tylko na wygląd pomieszczenia, ale i jego funkcjonalność. Jedna lampa w centralnej części sufitu to zdecydowanie za mało! Zastanawiasz się, jakie oświetlenie do kuchni wybrać i jak rozmieścić poszczególne punkty? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Dlaczego prawidłowe oświetlenie kuchni jest takie ważne?

Prawidłowe oświetlenie kuchni w bardzo dużym stopniu wpływa na ogólną funkcjonalność pomieszczenia. Z jednej strony ułatwia wygodne poruszanie się między szafkami, z drugiej umożliwia komfortową pracę w różnych jego strefach. Szczególnie ważne jest dobre oświetlenie blatów roboczych, bez którego gotowanie staje się uciążliwe, a nawet niebezpieczne. Nie można też zapominać, że punkty świetlne, a właściwie ich oprawy, pełnią funkcję estetyczną i są istotnym elementem wystroju wnętrza. Aby sprostać tym wszystkim wymaganiom, zazwyczaj w kuchni stosuje się trzy typy lamp. Centralne oświetlenie w kuchni (sufitowe) to najczęściej żyrandol, lampa wisząca lub plafony, z kolei oświetlenie zadaniowe przyjmuje formę punktów świetlnych lub taśm ledowych nad blatami. Oprócz tego, zwłaszcza w większych kuchniach, często spotyka się oświetlenie dekoracyjne, które jest ozdobą wnętrza i tworzy unikalną atmosferę podczas posiłku.

oświetlenie kuchni

Centralne oświetlenie kuchni

Centralne oświetlenie w kuchni zapalamy zaraz po wejściu do pomieszczenia, aby nie błądzić w ciemnościach. Najczęściej są to montowane w centralnej części sufitu lampy wiszące, żyrandole lub plafony, które są dopełnieniem aranżacji pomieszczenia. W kuchni najlepiej sprawdzają się oprawy ze szkła, metalu lub tworzywa sztucznego, gdyż materiały te łatwo się czyści, a do tego nie chłoną zapachów przygotowywanego jedzenia. Miłośnicy stylu industrialnego i loftowego często stawiają na oprawy z czarnego lub miedzianego drutu z wyeksponowaną żarówką albo lampy utrzymane w stylistyce fabrycznej. W kuchni klasycznej najczęściej spotyka się klosze szklane lub drewniane. Z kolei we wnętrzu glamour świetnie sprawdzi się lampa sufitowa z ozdobnymi, załamującymi światło kryształkami. Nowoczesne oświetlenie kuchni często przyjmuje również formę halogenów wpuszczanych w podwieszany sufit lub reflektorów na szynie. Ostatnie rozwiązanie pozwala dopasować ilość i rodzaj punktów świetlnych do indywidualnych potrzeb, a nawet dodawać kolejne w późniejszym czasie. Oświetlenie szynowe świetnie sprawdza się nawet w niewielkich kuchniach i pomieszczeniach o nietypowym kształcie.

Oświetlenie zadaniowe w kuchni

Zastanawiasz się, jakie oświetlenie do kuchni wybrać? Nie zapominaj o blatach oraz szafkach i szufladach na przybory do gotowania! Oświetlenie zadaniowe, mimo że najczęściej nie rzuca się w oczy, wpływa pozytywnie na komfort i bezpieczeństwo wszelkich prac w kuchni. Montuje się je w miejscach, gdzie nie dociera światło emitowane przez lampy sufitowe. Do doświetlenia strefy roboczej najczęściej stosuje się taśmy LED lub punkty świetlne rozmieszczone w odległości 40–60 cm. Montuje się je pod górnymi szafkami, aby nasz własny cień nie przeszkadzał podczas pracy.

oświetlenie blatów

Oświetlenie dekoracyjne kuchni

Kuchnia to miejsce, w którym domownicy spędzają sporo czasu. Ważna jest więc nie tylko funkcjonalność, ale i atmosfera tego pomieszczenia. Oświetlenie dekoracyjne często stosuje się nad stołem lub wyspą kuchenną. Może to być pojedynczy żyrandol, ale częściej montuje się kilka lamp wiszących, ustawionych jedna za drugą, tak aby światło padało na całą powierzchnię stołu czy wyspy.  Przy projektowaniu tego typu oświetlenia warto pamiętać, że żarówka nie może się znajdować na wysokości wzroku siedzących osób, tylko co najmniej kilkanaście centymetrów ponad ich głowami.

Światło w kuchni – ciepłe czy zimne?

Na koniec zostaje jeszcze pytanie, jaką temperaturę barwową powinno mieć światło w kuchni. W ciemnym pomieszczeniu najbezpieczniej jest stawiać na oświetlenie główne o neutralnej lub lekko ciepłej barwie, które dodaje wnętrzu przytulności. Jeśli przez większą część dnia kuchnia jest skąpana w świetle słonecznym, oświetlenie główne o chłodnej barwie również powinno zdać egzamin. Przy wyborze warto brać pod uwagę również zastosowaną paletę barw. Czerwień, pomarańcz czy żółć lepiej prezentują się w cieplejszym świetle, a nowoczesne oświetlenie kuchni w lekko zimnym odcieniu pięknie podkreśla błękity czy szarości. Wyjątkiem jest tu oświetlenie blatów roboczych, gdzie lepiej wybrać chłodne oświetlenie, które mobilizuje do działania i wpływa pozytywnie na komfort pracy. Przyjmuje się, że światło neutralne, zbliżone do dziennego, ma temperaturę barwową w zakresie 3300–4500 K. Wyższa wartość oznacza światło zimne, a niższa ciepłe.

Szukasz lamp do swojego mieszkania? Tradycyjne i nowoczesne oświetlenie kuchni znajdziesz na www.karel2.pl.

Źródło zdjęć: shutterstock.com