Coraz więcej firm dba o to, by odwiedzający ich klienci oraz zatrudnieni w przedsiębiorstwie pracownicy mieli optymalne warunki dla zdrowia i minimalizowane ryzyko stykania się z różnego rodzaju bakteriami. Od czego zacząć wielkie sprzątanie w firmie i o czym warto pamiętać? Jakich środków do dezynfekcji użyć i jak mądrze oszczędzać na takich zakupach?
Sprzątanie w firmie – tanie środki czystość, a ich jakość
Wielkie porządki w firmie bezsprzecznie wiążą się z dużymi wydatkami. Profesjonalne środki czystości nie należą do tanich szczególnie wtedy, gdy kupuje się je w punktach sprzedaży detalicznej, a nie hurtowej. Można wprawdzie wykorzystać tańszą chemię do czyszczenia, ale istnieje tutaj duże ryzyko, że po pierwsze nie będzie ona dostatecznie wydajne i zmusi firmę do częstszych zakupów, a po drugie zwyczajnie jej jakość sprawi, że porządki nie będą tak efektowne, jak by się tego chciało. Sprzątanie firmy, zwłaszcza w czasach coraz większego zagrożenia zdrowia pracowników i klientów różnymi bakteriami i zarazkami, wymaga zastosowania naprawdę sprawdzonych i spełniających wysokie standardy środków chemicznych. Dla oszczędności najlepiej jest je nabywać w renomowanych hurtowniach, jak np. https://www.merkurygdynia.pl, w których można dostać wysokiej klasy preparaty w korzystnych dla firmy cenach. Wśród takich środków warto wymienić osobne płyny do czyszczenia podłóg, fug, parkietów, dywanów, a nawet ścian i różnego rodzaju obiciach np. w biurach, punktach sprzedaży czy magazynach lub halach produkcyjnych.
Przed zakupem tańszych środków chemicznych dobrze jest sprawdzić ich certyfikaty i normy. Takie informacje znajdują się na opakowaniach produktów, dzięki czemu można szybko sprawdzić czy np. tani płyn do podłóg wystarczy na 10 czy 20 metrów bieżących zastosowania i czy czasami płyn droższy i lepszy nie okaże się bardziej wydajny. W hurtowniach chemicznych zaopatrują się dzisiaj zarówno przedsiębiorstwa, które oddelegowują pracowników do sprzątania, jak i specjalistyczne firmy sprzątające.
Systematyczne sprzątanie i odkażanie pomieszczeń Niezwykle ważnym elementem zapewniającym czystość w firmie jest jej systematyczne sprzątanie. Wielkie porządki robione raz na 2 miesiące nie tylko będą nieskuteczne, ale i sprawią, że już po pierwszych kilkunastu dniach pomieszczenia odwiedzane przez większą ilość osób będą pełne zarazków, a jakoś krążącego w nich powietrza zdecydowanie się pogorszy. Żeby uniknąć takiej sytuacji warto postawić na ustalenie stałego grafiku sprzątania przedsiębiorstwa, który uwzględniał będzie zarówno dzienne porządki (np. w toaletach i miejscach wejścia do budynku), jak i rozpiskę porządków np. realizowanych raz w tygodniu i raz na 2 tygodnie. Taki podział sprzątania na bloki pozwoli oszczędzić czas, zminimalizować ilość środków chemicznych używanych w budynkach w jednym czasie i zapewnić pracownikom najlepsze warunki do efektywnej pracy. Raz do roku warto też rozważyć profesjonalne odkażanie budynku od podstaw – np. wykorzystując do tego celu firmy używające sprzętu dezynfekującego.