Nieszczelność w rurociągu to przyczyna wielu problemów zarówno dla tego, który jest właścicielem rurociągu i/lub budynku oraz dla użytkowników medium. Właściciel lub zarządca będzie musiał podjąć kroki, aby po pierwsze wykryć miejsce nieszczelności, a następnie ją usunąć i to najlepiej w taki sposób, żeby awaria nie powtórzyła się w przyszłości. Użytkownik natomiast na czas lokalizacji nieszczelności jest wyłączony z grona odbiorców danego medium niezależnie od tego, czy jest to np. woda grzewcza, czy użytkowa. Z tych powodów niezwykle istotnych jest kilka czynników, które mają wpływ przede wszystkim na czas trwania awarii oraz na czas, w jakim zostanie ona usunięta.
Wykrywanie przecieków – objawy
To, w jaki sposób przeciek na rurociągu zostanie wykryty ma wpływ na późniejsze działania. Na przykład, jeśli widzimy mokrą plamę na podłodze, suficie lub na ścianie, to oznaczać może, że pękła rura doprowadzająca np. wodę do kuchni, czy łazienki, a woda wypływa z niej pod ciśnieniem i powoduje duże zawilgocenie przegród budynku. Jak się zachować? Niezwłocznie odciąć dopływ wody do rurociągu, czyli zakręcić zawór doprowadzający ją do lokalu lub do pionu (tutaj przydatny może być szybki kontakt z zarządcą budynku, bo takie zawory zazwyczaj znajdują się pod pieczą, np. spółdzielni, wspólnot, prywatnych właścicieli budynków).
Co w przypadku, gdy mokrej plamy nie widać? Jak zorientować się, czy nie doszło do awarii? Należy być wyczulonym i obserwować np. to, czy woda wypływa z kranu pod stałym ciśnieniem. Jeśli ciśnienie wody uległo obniżeniu, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy przyjrzą się naszej instalacji pod kątem wystąpienia nieszczelności.
Wykrywanie wycieków z rurociągów – działanie
Kolejnym krokiem jest wykonanie telefonu do fachowców, którzy w sposób profesjonalny zajmą się po pierwsze lokalizacją wycieku, a następnie wyeliminowaniem przyczyny jego wystąpienia. Specjaliści wyposażeni w zaawansowany technologicznie sprzęt, są w stanie wykryć miejsce nieszczelności w rurze z dużą dokładnością, nawet do kilku centymetrów! Do najpopularniejszych technik pomiarowych, które są wykorzystywane do lokalizacji przecieków, zaliczyć można:
- metodę pomiaru spadku ciśnienia w instalacji (próbę szczelności),
- metody akustyczne, które wykorzystują fakt, iż w obrębie miejsca nieszczelności tworzą się zakłócenia w postaci szumów,
- badanie kamerą termowizyjną, które wskaże miejsce wystąpienia przecieku w oparciu o różnicę temperatury medium w miejscu wystąpienia nieszczelności,
- gaz znacznikowy, czy substancje barwiące, które wskażą miejsce nieszczelności, wypływając przez nie na zewnątrz rurociągu.
Każda z powyższych metod może być stosowana w rurociągach o różnych średnicach oraz wykonanych z różnych materiałów. Także w takich, do których dostęp jest utrudniony.
Obecnie wszystkie metody pomiarowe opierają się na najnowszych technologiach, które wykorzystują cyfrowe narzędzia. Dzięki temu można bardzo szybko przenieść wyniki pomiarów do jednego pliku i porównać je między sobą. Po takiej analizie doświadczony technik z łatwością wskaże dokładne miejsce wystąpienia nieszczelności.
Wykrywanie przecieków – usuwanie awarii
Następnie należy uszczelnić rurociąg. To, w jaki sposób można tego dokonać jest zależne od materiału, z jakiego rura jest wykonana. Najszybciej i, co najważniejsze, w sposób bezinwazyjny można uszczelnić rurociąg specjalnymi materiałami, które krystalizują się, czyli utwardzają pod wpływem nagłej różnicy temperatury lub ciśnienia. W taki sposób można zaoszczędzić czas i pieniądze, gdyż duży remont związany z wydobyciem rurociągu np. ze ściany, czy z podłogi, okazuje się zbędny. Jeśli nieszczelność jest zbyt duża lub występuje na rurociągu zbudowanym z materiału, który wyklucza wykorzystanie metod bezinwazyjnych, wówczas pozostają metody tradycyjne. Mimo dodatkowych uciążliwości warto jednak z nich korzystać, bo nieszczelność musi zostać naprawiona. Najlepiej w taki sposób, aby uniknąć powtórzenia się w przyszłości oraz by pozwolić na dalsze funkcjonowanie instalacji bez zakłóceń.
Lokalizacja przecieków – usuwanie skutków awarii
Ostatnim krokiem jest przywrócenie miejsca przecieku do stanu sprzed jego wystąpienia. Jeśli zawilgoceniu uległa przegroda, to należy ją osuszyć, aby można było bezpiecznie korzystać z pomieszczenia, w którym się ona znajduje. To bardzo ważne, aby usunąć wszelkie ślady po awarii, szczególnie wilgoć, która nie wyeliminowana może dać negatywne skutki w przyszłości, np. w postaci zagrzybienia.
Aby unikać nagłych awarii warto regularnie badać rurociągi instalacyjne, z których korzystamy. Lokalizacja wycieków to trudna branża, dlatego warto mieć pod ręką kontakt do sprawdzonej firmy, na której można polegać. Fachowcy z firmy Świat Instalacji z Łodzi są profesjonalną grupą techników i inżynierów, którzy pomogą w ustaleniu miejsca występowania oraz usunięciu awarii spowodowanej nieszczelnością instalacji.