gospodarka wodna

Podczas budowy domu inwestorzy muszą podjąć wiele decyzji związanych nie tylko z rozmieszczeniem poszczególnych pomieszczeń czy ich ich funkcją użytkową, ale również stopniem zaawansowania poszczególnych instalacji i wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań. Wiele z nich dotyczy instalacji wodno-kanalizacyjnej.

  1. Przydomowe oczyszczalnie ścieków
  2. System nawadniający do ogrodu
  3. Oszczędne nawadnianie kropelkowe

Współczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na wielokrotne wykorzystanie wody do różnych celów. Dzięki przydomowym oczyszczalniom, domowe ścieki są oczyszczane z zanieczyszczeń, a wodę wykorzystuje się m.in. do podlewania ogrodu. Dokładając do tego zraszacze i stosunkowo prostą, ale efektywną instalację do nawadniania kropelkowego, można stworzyć samowystarczalny układ, zapewniający stałe nawodnienie ogrodowej roślinności.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Chociaż ilość miejsc, w których nie ma doprowadzonej kanalizacji, stale maleje, to jednak wciąż przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Inwestują w nie nie tylko właściciele działek pozbawionych dostępu do kanalizacji, ale również inwestorzy, chcący zbudować na swojej posesji ekologiczny, samodzielny system oczyszczania ścieków. Montaż przydomowej oczyszczalni jest czasochłonny i kosztowny, jednak dzięki dotacjom z różnych urzędów, staje się opłacalny – daje liczne korzyści, nie tylko finansowe, ale również użytkowe. Jedną z nich jest możliwość ponownego wykorzystania wody, która w innym przypadku trafiłaby prosto do kanalizacji. Zadaniem przydomowej oczyszczalni jest oczywiście oczyszczenie wody z zanieczyszczeń, jednak stopień tego oczyszczenia, a co za tym idzie, możliwości ponownego wykorzystania wody, zależą od rodzaju wybranej instalacji.

Jak można przeczytać na https://ogrody24.pl/blog/post/przydomowe-oczyszczalnie-sciekow-niedocenione-zrodlo-wody-dla-ogrodu, obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków. Nie wszystkie pozwalają na wykorzystanie wody do podlewania ogrodowych upraw. Do tego celu najlepiej sprawdzają się oczyszczalnie ze złożem biologicznym lub osadem czynnym, a także oczyszczalnie gruntowo-roślinne. Efektem ich pracy jest taki poziom oczyszczenia wody, który pozwala na jej swobodne wykorzystanie do podlewania trawników, roślin ozdobnych, krzewów i drzew, a także do mycia samochodu czy terenu wokół domu.

System nawadniający do ogrodu

Coraz dłuższe okresy bezdeszczowe i wysokie temperatury wiosną i latem sprawiają, że konieczność podlewania ogrodowej roślinności nie ulega już wątpliwości. Tradycyjne podlewanie wodą z węża jest jednak nieopłacalne, ponieważ generuje duże straty wody. Można jednak temu zapobiegać, stosując nowoczesne systemy nawadniające, pozwalające na doprowadzenie wody do bezpośredniej okolicy systemu korzeniowego roślin. Wszystkim znane są już stosowane głównie na trawnikach o dużej powierzchni zraszacze, które programuje się, aby o określonej porze nawadniały znajdujące się w ich zasięgu rośliny.

To jednak nie jedyna możliwość. Inwestorzy coraz częściej decydują się na instalację zaawansowanych systemów nawadniających, składających się ze zraszaczy czy linii i taśm kroplujących. Znajdują one zastosowanie głównie do podlewania upraw prowadzonych w rzędach lub zagonach. Wraz z nimi instalacja składa się ze zbiornika na wodę oraz odpowiedniej pompy. To, jaka będzie najlepsza, można sprawdzić na https://ogrody24.pl/.

Oszczędne nawadnianie kropelkowe

Wykorzystując do podlewania roślin wodę z przydomowej oczyszczalni, również należy dbać o jej oszczędzanie. Podlewanie roślin w sposób tradycyjny nie jest efektywne – znacznie lepsze rezultaty w przypadku wielu upraw przynosi nawadnianie kropelkowe, o którym więcej można przeczytać na https://ogrody24.pl/blog/post/nawadnianie-kropelkowe-sposob-na-oszczedne-podlewanie-roslin. Głównym założeniem tej metody jest doprowadzenie wody do bezpośredniej okolicy systemu korzeniowego rośliny. Ma to podwójną korzyść – po pierwsze, do podlewania wykorzystuje się precyzyjnie odmierzoną ilość wody, dzięki czemu można liczyć na oszczędności, a po drugie, woda dostarczana jest do korzeni, a więc nie osadza się na liściach i pędach, przez co nie są one tak narażone na działanie pasożytów, np. grzybów. To z kolei znacznie ogranicza konieczność dokonywania oprysków i stosowania środków zapobiegających chorobom roślin. Te stają się więc zdrowsze dla ludzi, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku upraw warzyw czy owoców, trafiających na stół domowników. Dobrym rozwiązaniem jest dołączenie do instalacji czujników wilgotności gleby, które na bieżąco będą sprawdzać stan nawodnienia, a w razie konieczności dadzą sygnał do rozpoczęcia procesu nawadniania. 

Sam montaż takiej instalacji jest stosunkowo prosty i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Jednak jej posiadanie wiąże się z obowiązkiem dbania o odpowiedni stan techniczny poszczególnych elementów. Konieczne jest więc okresowe stosowanie środków usuwających wytrącających się z wody osadów, których nagromadzenie prowadzi do zatykania się emiterów lub znacznie zmniejsza efektywność całej instalacji.