Każdy, kto zdecydował się na budowę domu doskonale wie, jak wielkie jest to przedsięwzięcie i jak wiele czasu zajmuje. Sama możliwość wybudowania domu i uzyskanie pozwolenia to dopiero wierzchołek góry lodowej. Coraz większą popularnością cieszą się domy prefabrykowane. Czy wiesz, na czym polega ta technologia budowy i jak przebiega proces budowy takiego domu?
Czym są gotowe domy prefabrykowane?
Domy prefabrykowane to domy, które powstają z gotowych elementów. Na placu budowy komponenty ścian i stropów łączone są w jedną całość. Dzięki temu, domy prefabrykowane budowane są bardzo szybko, zarówno w przypadku budynków jednopiętrowych, jak i wielopiętrowych. Warto zaznaczyć, że domy prefabrykowane nie są tym samym, czym są domy modułowe. Co prawda, obie techniki budowy opierają się na łączeniu ze sobą gotowych komponentów, jednak sposób ich łączenia jest nieco odmienny. W przypadku domów modułowych, na plac docierają już właściwie gotowe do montażu wnętrza. W przypadku domów prefabrykowanych natomiast na plac budowy przywożone są ściany i stropy, które następnie są montowane i łączone ze sobą, nie tworzą one jednak modułów.
Budowa domu prefabrykowanego
Warto również zaznaczyć, że budynki prefabrykowane nie są w zasadzie żadną nowością. Znamy je np. z konstrukcji bloków mieszkaniowych „z wielkiej płyty”. Co prawda, nie jest to może najlepsze skojarzenie, dobrze jednak obrazuje cały system budowy takiego domu. Zaletą domów prefabrykowanych jest wyjątkowa precyzja, która jest możliwa do osiągnięcia dzięki przygotowaniom poszczególnych elementów konstrukcyjnych w odpowiednich warunkach, z użyciem nowoczesnych technologii. Zaletą jest także fakt, że budowa domu prefabrykowanego zajmuje o wiele mniej czasu w porównaniu z czasem, jaki zabiera budowa domu tradycyjnego. Sam proces budowy domu prefabrykowanego zaczyna się oczywiście od projektu. Po zaakceptowaniu projektu i dostosowaniu go do oczekiwań przyszłych mieszkańców domu, poszczególne elementy, czyli ściany i stropy są produkowane w fabryce przy zastosowaniu nowoczesnych technologii i urządzeń. To zapewnia maksymalną precyzję i dokładność. Właściwie nie ma tu żadnego ryzyka, że jakaś część nie będzie pasować do reszty. Kiedy wszystkie ściany i stropy są już gotowe, zostają one przetransportowane na plac budowy, gdzie zostaną zmontowane w jedną całość. Zazwyczaj zajmuje to około miesiąca. Kolejnym etapem są prace wykończeniowe, które doprowadzają budynek do planowanego stanu. Warto wiedzieć, że budowa domu prefabrykowanego wymaga otrzymania pozwolenia na budowę. Dopiero po jej otrzymaniu możliwe jest rozpoczęcie produkcji prefabrykatów. Po zakończeniu budowy i wykończeniu domu, należy złożyć stosowane zawiadomienie o ukończeniu prac w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego.
Ile trwa budowa domu prefabrykowanego?
Czas trwania budowy domu prefabrykowanego zależy od kilku czynników, zawsze jest jednak krótszy od budowy domów w tradycyjny sposób. Sporo zależy od tego, czy projekt będzie tworzony od podstaw, czy może też wykorzystać gotowe projekty domów. Liczy się również czas oczekiwania na pozwolenie na budowę domu- zwykle otrzymuje się je w trakcie kilku tygodni. Prace fundamentowe prowadzone na placu budowy domu trwają około tygodnia. Montaż wszystkich komponentów na działce zajmuje około miesiąca, a wykończenie wymarzonego domu- około kilku tygodni. To oznacza, że jak najbardziej możliwe jest zbudowanie domu prefabrykowanego w czasie około 2 miesięcy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat domów prefabrykowanych lub wybrać projekt najbardziej odpowiedni dla siebie, zajrzyj na stronę www.danwood.pl.