W skrzynkach narzędziowych profesjonalistów i domowych majsterkowiczów powinno znajdować się sporo narzędzi, zwłaszcza jeśli podejmują się oni różnorodnych prac o charakterze budowlanym. Jednym z nich są tarcze diamentowe, bez których trudno wyobrazić sobie wykonanie większości zadań. Są one nie tylko wszechstronne, ale również i bardzo trudne do zastąpienia. Nic dziwnego, że coraz więcej firm wprowadza je do swojej oferty, wychodząc naprzeciw potrzebom rynku.
Czym są tarcze diamentowe?
Tarcze diamentowe należą do grupy narzędzi ściernych, które przycinają dany materiał w wyniku tarcia cząstek diamentu. Takie cząstki otacza spoiwo, czyli metalowy stop, który podtrzymuje je do czasu, aż zostaną zużyte. Wśród wielu produktów tego typu można wyróżnić tarcze przeznaczone do pracy na mokro i sucho.
Podział tarcz diamentowych
Tarcze diamentowe można podzielić na 4 rodzaje, spełniające normy EN13236. Sięgając po taki produkt mamy pewność, że będzie on najwyższej jakości. Współcześnie dokonuje się podziału na tarcze diamentowe ciągłe oraz segmentowe, a także tarcze TURBO i takie, które przeznaczone są do szlifowania. Każda z nich posiada inne cechy i jest przeznaczona do pracy na innego rodzaju materiale.
Gdzie zakupić dobrej jakości narzędzia?
Jedną z firm, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, jest z pewnością Aku Tools. Szczegółowy opis oferty znaleźć można na stronie “Tarcze diamentowe KINCZYK – techniki diamentowe”, gdzie przedstawiono szeroki wybór towarów od wiodącego producenta, oferującego najlepszej jakości tarcze diamentowe. Dzięki nim możliwe stanie się cięcie asfaltu, betonu czy kamienia, a także płytek ceramicznych, co warto wiedzieć, decydując się na dokonanie zakupu.
Czym wyróżniają się tarcze diamentowe ciągłe?
Tarcze diamentowe ciągłe są wyposażone w wieniec ciągły, którego wysokość waha się w granicach od 10 do 12 mm. Charakteryzują się one wysoką jakością cięcia, pozwalającą na uzyskanie gładkiej i czystej powierzchni. Są one przeznaczone przede wszystkim do cięcia gresu, ceramiki, klinkieru czy glazury. Takie tarcze wymagają częstego chłodzenia wodą.

Czym są tarcze diamentowe segmentowe?
Tarcze diamentowe segmentowe są wyposażone w wieniec segmentowy, który może pracować zarówno na mokro, jak i na sucho. Umożliwiają one precyzyjne cięcie betonu, granitu, marmuru czy kostki brukowej. Dzięki swojej konstrukcji ułatwiają one również odprowadzenie pyłów oraz obniżenie temperatury podczas pracy. Nie muszą one być więc chłodzone wodą. Jeśli urządzenie pracuje przez 1 czy 1,5, konieczne jest natomiast schłodzenie tarczy powietrzem. Jak to zrobić? Wystarczy pozostawić urządzenie na jałowym biegu przez pół minuty.
Do czego służą tarcze diamentowe TURBO?
Tarcze diamentowe TURBO wykorzystywane są do cięcia betonu i betonu zbrojeniowego. Można nimi ciąć również ceramikę, klinkier, cegły i granit. Takie tarcze zbudowane są ze stali wysokogatunkowej 65 Mn. Posiadają również otwory, dzięki którym możliwe jest chłodzenie urządzenia już w trakcie pracy. Tarcze diamentowe TURBO pracują na sucho oraz na mokro i nie wymagają chłodzenia z użyciem wody. Podobnie, jak tarcze diamentowe segmentowe, trzeba je schłodzić powietrzem przy dłuższej pracy urządzenia. W tym celu należy przełączy je na jałowy bieg i utrzymywać w tym stanie przez kolejne 30 sekund.
Czym charakteryzują się tarcze diamentowe do szlifowania?
Takie tarcze przeznaczone są do szlifowania granitu, marmuru, betonu czy cegły. Dzięki specjalnej budowie, narzędziem łatwo manipulować. Nie trzeba go również chłodzić na mokro, chociaż podczas pracy na sucho konieczne będzie chłodzenie powietrzem.