termomodernizacja budynku

Profesjonalnie wykonana termomodernizacja budynku z wykorzystaniem najlepszych dostępnych technologii pozwala realnie obniżyć koszty zużycia energii potrzebnej do jego ogrzania o prawie 15%. Efekt termomodernizacji jest odczuwalny i zauważalny zaraz po zakończeniu prac, oprócz obniżenia kosztów za energię grzewczą należy tu zaliczyć jeszcze komfort termiczny dla domowników oraz właściwy mikroklimat wewnątrz budynku. Niezwykle ważne jest umiejętne wykonanie wszystkich prac oraz ich przeprowadzenie w określonych warunkach pogodowych. Bardzo ważnym czynnikiem jest odpowiednia pora roku, do której należy bezwzględnie dostosować wszystkie prace.

Czy termomodernizacja jest konieczna?

Przez nieodpowiednio ocieplone lub wcale nieocieplone ściany budynku może uciekać nawet do 30% ciepła. To duże straty, które powodują konieczność większego zużycia energii potrzebnej do ogrzania budynku, co z kolei wpływa na wzrost jego kosztów eksploatacyjnych. Droższa eksploatacja w tle rosnących stawek za prąd i gaz to pewne nadwyrężenie budżetu domowego. Utrzymanie budynku w konsekwencji staje się nieopłacalne i z tego powodu bardzo często zastanawiamy się nawet nad jego sprzedażą. Większość budynków można zmodernizować pod kątem ich izolacyjności. Jest to jednak proces wymagający profesjonalnego przygotowania i umiejętnego przeprowadzenia wszystkich koniecznych prac. W przypadku starych budynków konieczna jest profesjonalna ekspertyza, która uwzględnia przede wszystkim stan budynku oraz technologię jego budowy.

W efekcie termomodernizacji budynek staje się tańszy w eksploatacji, ponieważ potrzebuje mniej energii grzewczej. Dodatkowe rozwiązania energooszczędne, choćby pompa ciepła czy kolektory słoneczne, mogą sprawić że budynek staje się coraz bardziej samowystarczalny, dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

Prowadzenie prac termomodernizacyjnych w okresie zimowym

Okres zimowy jest bardzo niekorzystny dla prowadzenia prac termomodernizacyjnych. Ujemne temperatury powietrza, opady śniegu, silny wiatr to z pewnością niesprzyjające czynniki, a prowadzenie prac ociepleniowych w takich warunkach nie wróży nic dobrego. Wykonywanie tego typu prac w deszczu lub śniegu, przy silnym wietrze, dużej wilgotności powietrza i niskich temperaturach może przesądzić o niepowodzeniu inwestycji. Spowodowane jest to zjawiskiem zamarzania wody używanej do rozrabiania niektórych środków używanych do ocieplania budynku, co w konsekwencji prowadzi nawet do zniszczenia materiału izolacyjnego i w przyszłości – do jego odpadania od ścian. Wydawać by się mogło, że dodatnie temperatury w ciągu dnia są wyjątkiem i pozwalają na prowadzenie prac izolacyjnych. Nic bardziej mylnego. W porze zimowej noce są zazwyczaj zimne i może dochodzić do nagłych spadków temperatury do wartości ujemnych, które uniemożliwiają prawidłowe wysychanie kleju na materiale izolacyjnym. Stanowczo odradza się zatem rozpoczynanie prac termomodernizacyjnych w okresie zimowym, należy przełożyć je na wiosnę lub zaplanować wcześniej – w porze jesiennej. 

Prowadzenie prac termomodernizacyjnych w okresie letnim

W okresie letnim często dochodzi do nagłego wzrostu temperatury do wartości upalnych, co nie ma dobrego wpływu na prace izolacyjne. Zbyt wysokie temperatury są w zasadzie równie niekorzystne, jak i zbyt niskie. Ma to związek z przyśpieszonym odparowywaniem wody, użytej do rozrabiania kleju, w efekcie zakłócony zostaje proces wiązania materiałów. Wskutek zbyt szybkiego wysychania materiał izolacyjny traci swoje podstawowe właściwości gwarantujące trwałość termoizolacji, a zatem wytrzymałość, nasiąkliwość, czy stopień przyczepności do podłoża.

Pamiętaj, by rozpoczęcie prac termomodernizacyjnych uzależnić od panujących warunków atmosferycznych oraz od pory roku. Zaleca się rozpoczęcie prac wiosną lub jesienią ze względu na optymalne warunki pogodowe, temperatura powietrza nie może przekraczać 25 stopni C i nie powinna być niższa niż 5 stopni C. Niezależnie od miesiąca, w którym wykonuje się termomodernizację, powierzchnię pod izolację należy właściwie zabezpieczyć stosując profesjonalne siatki osłonowe.