Producent suchej tarcicy liściastej – bukowej, dębowej, brzozowej, olchowej, jesionowej – z reguły oferuje ją w różnych klasach, które należy dobierać w zależności od przeznaczenia. Tarcica najczęściej oferowana jest jako drewno konstrukcyjne, materiał wykończeniowy, surowiec do produkcji mebli. Jakie normy powinna spełniać ta przeznaczona do zakładów meblarskich?
- Wymogi dla drewna meblarskiego
- Produkcja tarcicy a klasa drewna
Wymogi dla drewna meblarskiego
Producent tarcicy w zależności od tego, z myślą o jakim przeznaczeniu ją przygotowuje, musi spełnić odpowiednie normy, które pozwolą tarcicę zakwalifikować do konkretnej klasy. Wybór klasy ma znaczenie nie tylko przy wyborze tarcicy suchej dębowej przeznaczonej na schody czy ekskluzywne meble rustykalne. Wybierając tarcicę, należy koniecznie wziąć pod uwagę, czy produkcja ma obejmować meble domowe, biurowe czy też ogrodowe. Przy każdym takim wyborze należy wziąć pod uwagę nie tylko klasę i typ tarcicy, lecz także właściwości konkretnego rodzaju drewna.
Pierwszym kryterium wyboru konkretnej tarcicy będzie poziom jej obróbki. Do wyboru możesz mieć tarcicę:
- nieobrzynaną bez przetarcia powierzchni bocznej, natomiast obrobioną równolegle,
- obrzynaną – obrobioną z każdej strony,
- surową – szorstką, niestruganą,
- struganą czterostronnie – wygładzoną.
Wybór rodzaju tarcicy przekłada się przede wszystkim na kwestie obróbki. Najmniej pracy będzie wymagać tarcica strugana. Oczywiście zwiąże się to także z jej wyższą ceną, natomiast w produkcji mebli znaczenie często ma możliwość znacznie szybszej jej obróbki niż pozostałych półfabrykatów.

Produkcja tarcicy a klasa drewna i jego wilgotność
Sucha tarcica dębowa może występować na przykład w np. klasie I, II, III, MIX, BKL, KR. Klasy I-IV informują przede wszystkim o:
- usłojeniu,
- wyglądzie,
- jednolitości barwy drewna.
Najwyższa jest klasa I, która informuje o braku sęków, jednolitym wykończeniu, wybarwieniu i równomiernie rozłożonych słojach. Oczywiście wybór klasy w przypadku tarcicy meblarskiej zależy od efektu, jaki chce się uzyskać. W niektórych stylizacja bardzo cenione są widoczne sęki, delikatne, naturalne pęknięcia lub nierównomiernie rozłożone słoje.
Nie mniej ważnym kryterium wyboru tarcicy meblarskiej jest także jej wilgotność. W zależności od tego, do czego zamierzasz wykorzystywać tarcicę, musi mieć ona odpowiedni poziom nasycenia wodą. Przykładowo, dla mebli domowych konieczna jest tarcica sucha bukowa czy dębowa o wilgotności nie wyższej niż 6-10%. Jeśli materiał będzie niedosuszony, ryzykujesz, że drewno będzie się paczyć i pękać, a także będzie znacznie trudniejsze w obróbce.