wielopiła

Przed zakupem każdej maszyny mamy w głowie wiele dylematów. Jest ich jeszcze więcej, jeżeli jest to sprzęt, którego praca ma kluczowe znaczenie dla przebiegu produkcji. Często to wielopiła jest pierwszą (lub jedną pierwszych) maszyną, z którą „zapozna się” kawałek drewna, który kiedyś stanie się meblem lub innym cennym przedmiotem.

Wielopiły pracują w zakładach meblarskich, tartakach i innych podobnych miejscach. Różne warunki pracy i zadania, większa bądź mniejsza skala produkcji sprawiają, że to, co dla jednego jest optymalnym wyborem, dla kogoś innego będzie jedną z gorszych opcji.

Moc wielopiły

Należy pamiętać o odpowiednim dobraniu mocy. Im drewno jest bardziej mokre tym potrzeba jej więcej. W niektórych opisach możemy się także spotkać z informacją, do jakiego typu materiału przeznaczono maszynę.

Nie bez znaczenia jest także rodzaj drewna. Dąb posiada większą gęstość i jest znacznie bardziej wytrzymały od sosny. Jeśli będziemy pracować tylko z lżejszym i miększym drewnem, nie jest uzasadnione ekonomicznie wybranie najmocniejszego modelu. I odwrotnie – jeżeli wybierzemy najsłabszą maszynę, a w zakładzie (nawet tylko czasami) pojawia się coś trudniejszego do cięcia, może nas czekać spore rozczarowanie.

Różnice dotyczące silników są dosyć spore. Przykładowo znajdziemy bez problemu model z mocą całkowitą układu nieco poniżej 100 kW, jak i małe wielopiły o mocy 12-25kW.

Liczba tarcz…

… i nie tylko ich. Producenci podają na swoich stronach dane, z których możemy odczytać informacje dotyczące m.in. wysokości cięcia i średnicy pił  – wartości mogą się znacząco różnić między modelami.

Sprawdźmy przed zakupem dodatkowe wyposażenie. Przykładowo Wielopiła WINTER Typ MULTIMAX 350 posiada stół podawczy i odbiorczy. Jego użytkowanie ułatwia proces produkcji.

Wymiary wielopiły

Jeśli posiadamy mały zakład, to omawiany parametr może być jednym z kluczowych. Po co nam najmocniejsza i świetnie działająca piła, której nie bylibyśmy w stanie zmieścić w pomieszczeniach, w taki sposób, aby praca była ergonomiczna i w ogóle mozliwa? Także podłoże powinno być odpowiednio przygotowane, ponieważ nawet najmniejsze modele mogą ważyć około dwóch ton.

Zabezpieczenia

Wirujące tarcze sprawiają, że używanie sprzętu bez odpowiednich zabezpieczeń niosłoby zagrożenia dla użytkowników. Dla bezpieczeństwa w wielopiłach zamontowano zabezpieczenie przed uderzeniem zwrotnym. Samo cięcie odbywa się pod obudową, więc nie jest możliwe, aby zraniły nas drzazgi, fragmenty drewna. Maszyna jest zaprojektowana tak, aby nie była możliwa jej praca przy otwartej obudowie.