wymiana okien

Przeprowadzając remont kapitalny nieruchomości, należy wymienić wszystkie elementy powodujące w przyszłości problemy z izolacją i pamiętać, że wymiana drzwi czy okien niesie za sobą kolejny remont. Dbałość o jakość montażu pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie oraz pozwoli na prawidłową wymianę ciepła w pomieszczeniach. Pamiętajmy także o tym, że drzwi i okna wysokiej jakości ograniczają hałas i pozwalają na codzienny komfort użytkowania pokoi.

Wymiana okien – na co zwrócić uwagę?

Jeśli zdecydowaliśmy się na to, aby na własną rękę wymienić okna, konieczne okażą się materiały montażowe, które umożliwią prawidłowe wstawienie okna w odpowiednie miejsce. Wśród nich z pewnością możemy wyróżnić kliny i klocki dystansowe, piankę poliuretanową, dyble, kotwy, konsole nośne, taśmę paroprzepuszczalną, taśmę rozprężną, taśmę paroizolacyjną, a także “kształtki” parapetowe. Bez tego typu elementów wymiana okna często okaże się niemożliwa. 

Wzoruj się na starych oknach

Wielu informacji z pewnością dostarczy nam stare okno. Jeśli naniesiemy odpowiednie wymiary, z pewnością ustrzeżemy się od niepotrzebnych błędów. Co jeśli poprzednie wymiary nie odpowiadają dzisiejszym standardom? Prawdopodobnie nie obędzie bez zniszczenia wnęki okiennej. Po wprawieniu konieczne okaże się wyrównanie gipsem, a także wymalowanie ściany na odpowiedni kolor. Nie zapomnijmy także o dogodnych warunkach atmosferycznych. Tego typu prace remontowe wskazane są w przypadku pory suchej, gdy mamy do czynienia ze stabilną pogodą. Optymalną temperaturą jest ta, która oscyluje w granicach 16°C.

W jaki sposób wymienić drzwi podczas remontu?

Podobnie jak w przypadku okien, w większości przypadków konieczne okażą się odpowiednie akcesoria do wymiany drzwi, zwłaszcza wtedy, gdy decydujemy się na inny wymiar tego elementu. Wbrew pozorom tego typu czynności nie należą do najtrudniejszych. Potrzebne będą drewniane kliny, rozpórki, pianka montażowa, taśmy zabezpieczające. Znów warto posiłkować się poprzednim egzemplarzem drzwi, tzn. dokonać odpowiednich pomiarów. Jeśli zależy nam na tym samym wymiarze, często jest to tylko kwestia wyciągnięcia z zawiasów i włożenia nowych drzwi. Gorsza sytuacja jest wtedy, gdy należy wymienić ościeżnicę na inną. Na szczęście coraz częściej spotkać można futryny regulowane. Pamiętajmy o tym, że wśród drzwi możemy wyróżnić kilka ich rodzajów, jak np. dwuskrzydłowe, rozwierne, wahadłowe, harmonijkowe, przesuwne, składane. Oczywiście to również trzeba brać pod uwagę, w przypadku wymiany drzwi podczas remontu.

Kiedy decydujemy się na remont domu lub mieszkania, często dochodzi do sytuacji, w której konieczna okaże się wymiana okien lub drzwi. Z pewnością, zanim rozpoczniemy wszelkie działania, powinniśmy odwiedzić sklep z akcesoriami do okien i drzwi, aby wcześniej zaopatrzyć się w najważniejsze elementy, bez których powodzenie naszych działań jest właściwie niemożliwe. Zapraszamy do lektury artykułu na temat wymiany okien i drzwi w trakcie trwania remontu.