budowlańcy

Praca na budowie, należy do tych najbardziej wymagających, również jeżeli chodzi o odzież roboczą. Jej odpowiednie dobranie – z uwagi na zmienne warunki atmosferyczne, ciężką pracę – jest bardzo ważne. Pracując na zewnątrz potrzebujemy na pewno przynajmniej 2 kompletów odzieży roboczej na rok – zimową i letnią wersję.

Czym kierować się przy wyborze odzieży roboczej na budowę?

Ubranie robocze dla budowlańca musi być przede wszystkim trwałe i solidnie wykonane. Nie ma tutaj miejsca na najtańsze komplety – takie po prostu się nie sprawdzą. Paradoksalnie kupno najtańszych ubrań roboczych nie gwarantuje oszczędności – zazwyczaj szybko będziemy zmuszeni zakupić kolejny komplet. Chcąc mieć dobre spodnie robocze, bluzę zainwestujmy w produkty znanego producenta – to poniekąd gwarancja jakości – zarówno materiału jak i wykonania. Jeżeli chodzi o materiał – najlepiej sprawdzi się mieszanka bawełny i poliestru. Nie bójmy się poliestru! Jego domieszka zwiększa znacząco komfort użytkowania ubrań, ich trwałość, wytrzymałość. Dzięki niemu, ubrania mają wyższą tolerancję na pranie w wysokiej temperaturze. Pamiętajmy również, że kolor to nie jedynie kwestia estetyczna. Jasne ubranie będzie nagrzewało się mniej w pełnym słońcu – zapewni nam to większy komfort termiczny.

Pomijając wszystkie powyższe wskazówki powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na rzecz najważniejszą – wygodę użytkowania. Analizując wszystkie cechy ubrania wybierając już coś konkretnego postarajmy się ubranie przymierzyć. Zobaczyć jak się w nim czujemy, czy nie krępuje naszych ruchów? Czy odpowiada nam faktura materiału? Czy kieszenie są “pod ręką”

Osobnym elementem ubrania roboczego dla budowlańca są buty. Ich właściwy wybór jest równo istotny co w przypadku ubrania roboczego. Wybierzmy te solidne, wykonane ze skóry licowej (ułatwia to znacznie czyszczenie i konserwacje)W butach roboczych spędzamy codziennie wiele godzin – dlatego ich wygoda powinna być podstawowym kryterium wyboru. Nie może być również mowy o źle dobranym rozmiarze – skończy się to otarciami nóg. Buty robocze posiadają zabezpieczenie na palce – tzw stalowy nosek – dlatego buty “nie rozbiją się”.

Istotnym elementem ubrania roboczego większości budowlańców jest kask ochronny. Chroni on najbardziej wrażliwą na uszkodzenia cześć ludzkiego ciała – głowę.

By kask nie sprawiał nam problemów podczas jego używania wybierzmy model z regulacją obwodu głowy. Regulacja ta może być przeprowadzana na wiele sposobów, najbardziej popularne – na pasek i na śrubę. Regulacja za pomocą śruby jest najbardziej wygodna. W kasku nie powinno zabraknąć otworów wentylacyjnych, jest to szczególnie istotne latem.

Dobry kask roboczy wyposażony jest w wentylację i wizjerkę./ Dzięki śrubowej regulacji obwodu, dopasujemy go idealnie do naszej głowy.

Akcesoria do ubrania roboczego budowlańca

Praca na budowie wymaga używania rękawic, okularów roboczych. Podczas wielu prac musimy również mieć założoną maseczkę przeciwpyłową. To podstawowe środki ochrony o których nie możemy zapominać. Artykuły na temat rękawic, okularów czy maseczek znajdują się już na naszym blogu.

Sposób na upały

Ostatnimi latami upały niejednokrotnie bywają nie do wytrzymania. Żar leje się z nieba – praca w takich warunkach to olbrzymi wysiłek fizyczny. Producenci odzieży roboczej starają się rozwiązać ten problem, wprowadzając do swojej oferty np kamizelki chłodzące. produkty tego typu przed użyciem namaczamy w chłodnej wodzie, wyciskamy jej nadmiar i zakładamy. Pracownik deklaruje, że taka kamizelka ma działanie chłodzące przez 8 godzin.

Dostępne są również inne elementy chłodzące – czapki, opaski do kasków czy naramienniki.