schody drewniane na beton

Schody drewniane są ponadczasowe, idealnie wkomponowują się we wszystkie rodzaje wystroju wnętrz a przede wszystkim są piękne. Spełniają funkcje łącznika pomiędzy piętrami a zarazem są nieodłącznym elementem wystroju wnętrza w naszych domach. Do produkcji schodów drewnianych zarówno na konstrukcji żelbetowej jak i samonośnej powinno używać się twardego drewna odpornego na uszkodzenia mechaniczne, wgniecenia bądź też zarysowania. Idealnym gatunkiem spełniającym wszystkie te parametry jest dąb lub jesion. Obydwa gatunki są odpowiednio twarde lecz zupełnie inne pod względem wizualnym. Na który gatunek drewna powinniśmy się zdecydować? Odpowiedź na to pytanie jest jedna – to kwestia gustu. 

schody dywanowe na beton

Schody drewniane – jak dobrze je wykonać i zamontować?

Schody drewniane składają się ze stopni, podstopnic, listew przyściennych oraz balustrady wykonanej ze szkła, stali lub drewna. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na dobrze wykonane schody drewniane jest odpowiednia wilgotność drewna. Drewno do budynków mieszkalnych powinno być wysuszone do 8-10%. Pamiętajmy, że drewno jest materiałem higroskopijnym i działa jak gąbka (pochłania i oddaje wilgoć z otoczenia). W przypadku schodów drewnianych na beton powinniśmy sprawdzić wilgotność podłoża pod stopnie drewniane, nie powinna przekraczać  2%. Schody drewniane występują w wersji samonośnej np. schody dywanowe na konstrukcji własnej lub schody drewniane na konstrukcji żelbetowej. Oba rozwiązania świetnie sprawdzają się podczas codziennego użytkowania. Opiszemy czym różnią się oba modele schodów. 

Schody drewniane na beton klasyczne z kapinosem oraz schody dywanowe montowane są na konstrukcję żelbetową wykonaną przez fachowców podczas budowy domu. Występują jako schody proste, zabiegowe (z trójkątnymi stopniami) oraz z podestem (platformą dzielącą dwa lub więcej biegów schodowych). Schody klasyczne wyróżnia wysunięty o 25 mm przed podstopnicę kapinos, który ma za zadanie zwiększyć przestrzeń „pod nogę”. Atutem schodów klasycznych jest możliwość konfiguracji podstopnic, listew przyściennych oraz możliwością zamontowania oświetlenia LED. Schody dywanowe nie posiadają opisanych wcześniej kapinosów, ich bryła jest jednolita a elementy składające się na schody dywanowe (stopnie i podstopnie) są takiej samej grubości – około 40 mm. 

schody drewniane na beton

Schody dywanowe i półkowe na konstrukcji samonośnej

Wybór schodów na konstrukcji samonośnej należy tylko i wyłącznie do inwestora. Zarówno schody dywanowe jak i schody półkowe to idealne rozwiązanie do domów lub mieszkań o nowoczesnym stylu. Schody dywanowe samonośne składają się ze stopni i podstopnic o grubości 80-120 mm (grubość zależy od miejsca montażu oraz rodzaju balustrady). Schody półkowe wykonane są ze specjalnej konstrukcji stalowej zakotwionej do ściany nośnej (ramiona) oraz z drewnianych paczek nakładanych na ową konstrukcję. 

schody półkowe