dach

Dach to ważny element każdego budynku. Kto budował dom ten wie, że niełatwym zadaniem jest zaplanować jego finalną wersję z powodu wielu czynników. Konstrukcja dachu może przybierać wszelakie kształty, zależne od całości domu oraz naszych upodobań. Wyróżnia się dachy płaskie, dwuspadowe i czterospadowe. To one najczęściej widnieją na szczytach budynków, ale nie zmienia to faktu, że dach dachowi nie równy.

Więźba dachowa to cały mechanizm wsporny konstrukcji. To ona utrzymuje dach przed zawaleniem, przez co musi być odporna na trudne warunki atmosferyczne. Zgodnie z wytycznymi odnośnie jej wytrzymałości stwierdzamy, które pokrycie będzie dla niej odpowiednie. Kiedy jednak cała konstrukcja jest solidna, nic nie stoi nam na przeszkodzie i mamy zupełną dowolność przy wyborze pokrycia.

Dachówki ceramiczne

Jednym z najbardziej pożądanych niegdyś materiałów na pokrycie dachowe jest ceramika. Spoglądając na zabytkowe miasta w wielu państwach świata, naszą uwagę mogą zwrócić właśnie dachy ceramiczne, które utrzymują się na szczytach budowli od wielu lat. To właśnie jest główną zaletą tych pokryć. Żywotność jest średnio określana na długość jednego wieku, jednak weźmy pod uwagę, że materiały te są stale udoskonalane.

Kolejną zaletą pokryć ceramicznych jest zdolność do niwelowania dźwięków powstających na skutek uderzania o dach deszczu bądź też tłumienie wiejącego wiatru. Trzeba wziąć pod uwagę jednak ciężar ceramiki. Niestety pokrycie to nie jest przeznaczone dla dachów o niewzmacnianych konstrukcjach, a co za tym idzie dla domów z niewieloma punktami podparcia. Ponadto, jeśli zależy nam na oszczędności, to ceramika również okaże się dla nas zbędna, gdyż śmiało dostać możemy tańszy, równie wytrzymały zamiennik.

Pokrycia z blachy

Blaszane pokrycia dachowe to świetna alternatywa dla ceramiki. Nie ma co ukrywać, że ich żywotność jest jednak nieco krótsza niż wcześniej opisanego materiału, za to różnica w cenie również jest kolosalna. Szacuje się, że czas bezpiecznego użytkowania tego materiału wynosi około 50 lat.

Poziom szczelności blachy jest wysoki, a dzięki procesowi cynkowania nie ma mowy o korozji. Do wyboru mamy przeróżne pokrycia dachowe wytworzone z tych materiałów. Najpopularniejszym z nich jest blachodachówka. Tuż za nią znajduje się blacha trapezowa ocynk. Coraz bardziej jednak na popularności zyskuje blacha płaska, którą oprócz dachu można podbijać również elewację. Ponadto, we wszystkich rodzajach mamy możliwość wyboru pasującej nam barwy.

Pokrycia bitumiczne

Z pewnością nieraz widzieliśmy gonty czy dachówki bitumiczne na dachach różnego rodzaju domków letniskowych czy altan. Producenci tego typu materiałów poszli o krok dalej i zaczęli tworzyć produkty, które świetnie sprawdzają się na dachach większych posiadłości. 

W tym przypadku również mamy do czynienia z umiejętnością tłumienia dźwięków. Istotna jest również lekkość, która uniemożliwia nam jakiekolwiek zawalenie się nawet najprostszej więźby. Cenowo materiał ten wypada podobnie do blachodachówki, więc wybór powinien zostać już po naszej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.