akcesoria do warsztatu

Majsterkowanie daje całą masę frajdy. Samodzielne przeprowadzanie drobnych domowych napraw to nie tylko oszczędność dla portfela, lecz także efektywny sposób na relaks. Każdy miłośnik dłubania w warsztacie wie, że największą satysfakcję daje tworzenie różnego rodzaju przedmiotów metodą DIY. Aby majsterkowanie rzeczywiście sprawiało przyjemność, warto zadbać o staranne wyposażenie stanowiska roboczego w odpowiednie przyrządy i akcesoria. W dzisiejszym poradniku prezentujemy 6 przydatnych sprzętów warsztatowych, które ułatwią życie każdemu hobbyście majsterkowania.

Śrubokręt z wymiennymi końcówkami

Narzędziem, bez którego nie mógłby obejść się żaden szanujący się majsterkowicz, jest oczywiście śrubokręt. Wyposażając domowy warsztat warto zaopatrzyć się w komplet wkrętaków z wymiennymi końcówkami. Na rynku znajdziemy mnóstwo tego typu zestawów. Śrubokręty multifunkcyjne są bardzo praktyczne, ponieważ możemy ich używać do wykonywania szerokiego zakresu prac. Wymienne końcówki mogą być przymocowane do rękojeści mechanicznie lub magnetycznie.

Platforma na kółkach

Narzędzia, których używamy w warsztacie, bywają bardzo różnorodne. Choć większość podstawowych sprzętów bez problemu mieści się w dłoni, są też przyrządy, które całkiem sporo ważą. Przenoszenie ich z miejsca na miejsce bywa niekiedy dość kłopotliwe – zwłaszcza gdy mamy kilka blatów roboczych i musimy przemieszczać się podczas pracy od jednego do drugiego. Aby warsztat mógł dobrze spełniać swoje funkcje musi być dobrze urządzony, a więc i odpowiednio uporządkowany. Organizację przestrzeni oraz transportowanie narzędzi z miejsca na miejsce ułatwią specjalne platformy na kółkach. Wózki transportowe to obowiązkowy element wyposażenia każdego magazynu czy warsztatu.

Latarka warsztatowa

Oświetlenie miejsca pracy – tak w przypadku warsztatu, jak i biura czy domowego gabinetu – ma ogromny wpływ na jego użytkowanie. Odpowiednio dobrane światło ma wpływ zarówno na efektywność pracy, jak i na bezpieczeństwo wykonującej ją osoby. Planując dobór oświetlenia należy wziąć pod uwagę nie tylko odpowiednie do danej czynności natężenie światła sztucznego, lecz także dostęp do światła dziennego. Jednym z praktyczniejszych źródeł światła wykorzystywanych w pracowniach i domowych manufakturach jest latarka warsztatowa. Wśród fanów majsterkowania szczególnie popularne są latarki Graphite, współpracujące z akumulatorami tego samego typu. Narzędzia Graphite to produkty dedykowane profesjonalistom i tworzone przez profesjonalistów. Elektronarzędzia marki, będącej jednym z brandów renomowanej firmy TOPEX, to synonim bezkompromisowej jakości i najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

Maska przeciwpyłowa

Wykonywanie niektórych prac warsztatowych wiąże się z narażeniem na działanie szkodliwych substancji. Należą do nich przede wszystkim różnego rodzaju opary chemiczne i pyły. Aby ochronić się od bezpośredniej ekspozycji na czynniki szkodliwe warto używać specjalnych masek przeciwpyłowych na twarz. Takie zabezpieczenia stosują m.in. lakiernicy, budowlańcy, ogrodnicy opryskujący rośliny w ogrodzie czy osoby mające kontakt z kurzem np. w trakcie sprzątania. Najważniejszym elementem maski jest filtr przeciwpyłowy. To właśnie on stanowi kluczowe zabezpieczenie przed unoszącymi się w powietrzu cząsteczkami zanieczyszczeń, które mogą wniknąć do organizmu. Używanie masek przeciwpyłowych sprawi, że prace w warsztacie będą znacznie bezpieczniejsze.

Zaciski stolarskie

Kolejnym bardzo praktycznym narzędziem są tzw. ściski stolarskie. Wbrew pozorom zaciski stolarskie mogą się przydać nie tylko stolarzowi: to narzędzie uniwersalne, które posiada w swojej pracowni również wielu hobbystycznych majsterkowiczów czy fanów modelarstwa. Zacisk stolarski jest bardzo prostym, lecz jednocześnie niezwykle funkcjonalnym przyrządem. Przyda się przy pracy z drewnem, w obróbce mechanicznej czy przy składaniu mebli. Ściski warsztatowe wytwarzają bardzo dużą siłę nacisku, która ułatwia łączenie z sobą dwu lub więcej elementów. W dobrych sklepach z narzędziami możemy kupić różne rodzaje tego przyrządu: od prostych ścisków stolarskich typu F i typu C, przez nieco bardziej zaawansowane ściski narożne i kątowe, aż po specjalistyczne ściski stolarskie rurowe i taśmowe.

Podnośnik

A co jeśli marzy nam się własny warsztat samochodowy? Nawet jeśli chcemy zajmować się naprawą aut wyłącznie amatorsko, koniecznie zainwestujmy w dobry podnośnik. Szczególne godne uwagi są podnośniki wykonane ze stali hartowanej i/lub jej stopów – są wyjątkowo solidne, stabilne i wytrzymałe nawet przy większych obciążeniach. Oczywiście sam podnośnik nie wystarczy, jednak aby dokładnie omówić wyposażenie warsztatu samochodowego trzeba by napisać osobny artykuł. Śledźcie naszą stronę na bieżąco – być może już niedługo pojawi się tu coś dla wielbicieli czterech kółek.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem z narzędziami METROZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.