Ogrzewacz przepływowy

Ogrzewacze przepływowe to praktyczne urządzenia, dzięki którym można łatwo podgrzać wodę w kuchni czy łazience. Poszczególne modele różnią się jednak parametrami, dlatego wybór należy przemyśleć. Co trzeba wziąć pod uwagę? Jaki ogrzewacz sprawdzi się najlepiej?

Czym jest ogrzewacz przepływowy? 

Ogrzewacz przepływowy to urządzenie, które służy do podgrzania wody użytkowej. Może obsługiwać tylko jedno źródło, np. wodę w kuchennym zlewie, lub kilka czy nawet cały dom. Dzięki podgrzewaczom ciepła woda jest dostępna właściwie natychmiast, dodatkowo jej pobór nie jest uzależniony od pojemności zbiornika, czyli bojlera. Często jest to urządzenie niewielkich rozmiarów, łatwe do zamaskowania w łazience czy kuchni. Przy jego montażu nie trzeba ingerować w instalację elektryczna, chyba że jest to urządzenie o bardzo dużej mocy. Używanie podgrzewacza umożliwia też wygenerowanie oszczędności, bo woda podgrzewana jest tylko wtedy, gdy to potrzebne i tylko w adekwatnej ilości. Nie dochodzi więc do sytuacji, w której energia marnuje się na podgrzanie wielkiego zbiornika. 

Jaki wybrać? To zależy od funkcji 

Wybór modelu powinien być uzależniony od zapotrzebowania na ciepłą wodę i planowego wykorzystania.  

Jeśli potrzebujesz ciepłej wody tylko w jednym punkcie np. w łazience, prawdopodobnie wystarczy Ci urządzenie o niewielkiej (3,5 kW) lub średniej mocy (nawet do 14 kW). Natomiast jeśli ogrzewacz ma zasilać kilka punktów np. kran w łazience, toalecie i kuchni, warto mieć na oku urządzenia o mocy co najmniej 18 kW. Pamiętaj jednak, że im większa moc, tym większe ryzyko. Dlaczego? Ingerencja w instalację elektryczną może być konieczna. Wtedy montaż pozornie bezproblemowego urządzenia przestaje być już tak prostą sprawą, więc warto mieć to na uwadze. 

Ogrzewacz elektryczny vs. hydrauliczny 

Wybierając ogrzewacz przepływowy, prędzej czy później natkniesz się na podział urządzeń na elektryczne i hydrauliczne. Te drugie są używane coraz rzadziej, bo ich działanie zależy od ciśnienia wody. Oznacza to, że funkcja grzania uruchamia się wtedy, gdy ciśnienie jest na odpowiednim poziomie. Jeśli więc ciśnienie się waha, pobór ciepłej wody może być utrudniony i mało praktyczny.  

Elektryczne ogrzewacze przepływowe nie są uzależnione od ciśnienia i ogrzewają wodę nawet przy niewielkim strumieniu. Są zatem bardziej wygodne, a także ekonomiczne, bo pobór jest dostosowywany do ilości przepływającej wody. Podgrzewacz hydrauliczny nie ma takiej funkcjonalności ze względu na sposób działania.