Prawidłowe ocieplenie murłaty ma kluczowe znaczenie dla stabilnej izolacji całego domu. Jest umiejscowiona przy wieńcu stropowym, miejscu, w którym powstaje pas chłodnego powietrza i występuje duże ryzyko skraplania się wody. Ocieplenie murłaty może być jednak dość kłopotliwe – stosowanie tradycyjnych materiałów izolacyjnych nie zawsze pozwoli wyeliminować mostki termiczne na tej trudnej powierzchni. Jaki zatem wybrać system izolacji?
Co to jest murłata?
Murłata (lub inaczej namurnica lub płatwa dachowa) to kluczowy element konstrukcyjny domu, który łączy dach z częścią murowaną. Drewniana, pozioma belka układana jest na murze budynku i ma za zadanie przenosić ciężar z więźby dachowej na ściany – dzięki temu zapewnia stabilizację skośnych połaci. Jej wymiary są ustandaryzowane: murłata ma zwykle przekrój kwadratowy 10×10 cm lub 15×15 cm. Aby spełniała swoją podstawową funkcję, musi być precyzyjnie połączona ze ścianą kolankową.
Dlaczego ocieplenie murłaty jest konieczne?
Ze względu na strategiczne umiejscowienie namurnicy w konstrukcji domu, warto zadbać o jej maksymalnie szczelne docieplenie. Ocieplenie murłaty najczęściej wykonuje się od wewnątrz, czyli na poddaszu. To właśnie na wysokości murłaty najczęściej powstaje najchłodniejszy pas powietrza i to tam zwykle dochodzi do skraplania się wody. W konsekwencji dochodzi do utraty ciepła i ryzyka uszkodzenia belek przez ciągłą wilgoć.
Sposoby na ocieplenie murłaty
Przestrzeń nad murłatą jest to miejsce, gdzie styka się ze sobą izolacja ścian zewnętrznych i dachu. Bardzo ważne jest, żeby w tym miejscu nie było mostków cieplnych. Z punktu widzenia firmy instalującej izolację najlepiej jest, kiedy natrysk poddasza ma miejsce już po zaizolowaniu ścian zewnętrznych. Firma wykonująca natrysk ma pewność, że połączy pianę na dachu ze styropianem użytym do zaizolowania ścian oraz że murłata jest prawidłowo ocieplona.
Jednak nie zawsze warunki i kolejność wykonywania prac są idealne, dlatego w sytuacji kiedy ocieplenie dachu jest wykonywane wcześniej (przed ścianami), aplikator nie ma wpływu na jakość połączenia izolacji tych dwóch przegród w okolicach murłaty. Firmy natryskowe dokładają wszelkich starań do dokładnego wykonania izolacji w tej przestrzeni, jednak decydujący wpływ na tą przestrzeń ma wykonawca ocieplenia ścian zewnętrznych budynku.
Prawidłowe ocieplenie murłaty nie jest prostym zadaniem. Termoizolacja musi wypełnić trudno dostępne miejsca wokół belki – przylegać zarówno do krokwi, jak i murłaty. Tradycyjne materiały, jak styropian czy wełna mineralna, są bardzo trudne do prawidłowego zastosowania w zakamarkach poddasza. Nieumiejętne czy niedbałe prace dociepleniowe w tych miejscach mogą skutkować powstaniem tzw. mostków termicznych, czyli nieszczelności, przez które do domu będzie wdzierać się powietrze z zewnątrz.
Ocieplenie murłaty pianką – gwarancja pełnej precyzji
Nie do zastąpienia jest w przypadku ocieplania murłaty najnowsza z dostępnych na rynku technologii – piana poliuretanowa aplikowana natryskowo. Jej formuła pozwala na trwałe i dokładne pokrycie drewnianych powierzchni, a sposób nakładania zapewnia bezspoinowa warstwę. Ocieplenie murłaty pianką to:
– eliminacja mostków termicznych i niższe rachunki za prąd w sezonie grzewczym,
– brak przemieszczania się warstwy izolacyjnej w czasie (ta sama skuteczność po wielu latach),
– niska nasiąkliwość materiału,
– potwierdzona badaniem naukowym odporność na rozwój grzybów i pleśni (badanie przeprowadzone przez Crossin Insulations),
– eliminacja hałasu od strony dachu, np. dźwięków opadu deszczu.
Jaką piankę wybrać?
Jeśli szukasz odpowiedniego materiału izolacyjnego do wykonania ocieplenia murłaty i poddasza, zdaj się na ekspertów marki Crossin Insulations. Wejdź na ich stronę internetową: https://crossin.pcc.eu/umow-konsultacje/ – wypełnij formularz i skorzystaj z darmowych konsultacji.