mozaika

Wykańczanie pomieszczeń mozaikami to rozwiązanie cieszące się dużą popularnością. Bardzo dobrze prezentują się one w kuchni czy w łazience. Ta technika ozdabiania wnętrz jest bardzo efektowna i oryginalna. Jakie rodzaje mozaik wyróżniamy i gdzie warto je stosować?

Mozaiki – rodzaje

Mozaikę, czyli technikę ozdabiania wnętrz stosuje się już od tysięcy lat. Cechuję ją biżuteryjna forma oraz duże walory dekoracyjne. Przy pomocy mozaiki można ozdobić łazienkę czy kuchnie w sposób niepowtarzalny. Występuje w wielu kolorach i ogromnej liczbie kształtów. Najpopularniejsze rodzaje mozaik to:

  1. Mozaika ceramiczna – niesamowicie prezentuje się w kuchni i łazience. Cechują ja nie tylko duże walory dekoracyjne ale też funkcje ochronne, chroni ściany przed wilgocią i brudem.
  2. Mozaika gresowa – zrobiona z masy gresowej, jest odporna na mróz i ścieranie, powinno się ją stosować tylko we wnętrzach.
  3. Mozaika kamienna – najczęściej wykonana z marmuru, kwarcu, łupku lub trawertynu, które tnie się, obrabia i poleruje według potrzeb. Duża popularnością cieszą się również mozaiki wykonane z kamieni rzecznych. Sprawdzają się zarówno na ścianach jak i podłogach.
  4. Mozaika drewniana – zrobiona z sosny lub dębu, ale też z drzew egzotycznych np. z bambusa. Sprawdza się świetnie jako wykończenie podłogi.
  5. Mozaika szklana – ciesząca się dużą popularnością ze względu między innymi na niską cenę. Stanowi niesamowity element dekoracyjny i cechuje się brakiem nasiąkliwości.
  6. Mozaika metalowa – może być wykonana z miedzi, brązu bądź aluminium. Jest odporna na ścieranie, stosuję się ja również w salonach.

Gdzie można zastosować mozaiki?

To w jakim miejscu znajdzie się mozaika zależy tylko i wyłącznie od nas. Może ona pokrywać całą ścianę lub podłogę, ale też tylko fragment powierzchni jako element dekoracyjny. Często wykańcza się nią ściany kabin prysznicowych lub obudowę wanny. Można stosować ją formie okładziny blatu przy umywalce albo w ramie lustra. Sprawdzi się zarówno w nowoczesnych jak i klasycznych kuchniach na przykład nad blatem kuchennym lub jako wykończenie mebli. Mozaiki coraz częściej stosuje się też w salonach.

Popularne wzory mozaik

Mozaiki mogą przyjmować wiele kształtów. Najbardziej klasycznym i najtańszych rozwiązaniem jest forma małych kostek. Spotyka się też mozaiki w kształcie trójkątów, prostokątów, kółek, wielokątów, owali i pasków. Można też zdecydować się na kształty nieregularne. Mozaika może też być dodatkowo ozdobiona zworami np. roślin. Możliwości jest wiele, a przy odrobinie wyobraźni ten ornament może dawać unikalny efekt wizualny. Wszystkie popularne wzory można znaleźć w sklepie internetowym https://listwy.online/mozaiki/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.