regały paletowe

Magazynowanie towarów na dużych zakrytych przestrzeniach wymaga zastosowania odpowiedniego systemu, dzięki któremu przechowywanie i transport będzie łatwy i bezproblemowy pod kątem logistycznym. Jednym ze sposobów magazynowania są właśnie regały paletowe. Czym się charakteryzują i jakie są ich zalety?

Regał paletowy – niezbędne narzędzie w magazynie

Regały paletowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością profili oraz przede wszystkim elastycznością w dopasowaniu wysokości. Łatwość i krótki czas montażu sprawiają, że możliwe jest szybkie przearanżowanie magazynu i dopasowanie go do towarów o nietypowych kształtach i gabarytach. Wysokość regału modułowego może ograniczać jedynie wysokość samego magazynu. Można dostosować je także do szerokości przejść pomiędzy regałami. Ważne jest, aby tworząc magazyn lub przechowalnie, zachować pomiędzy półkami odpowiednie ciągi komunikacyjne, które pozwolą na swobodne przemieszczanie się i wykręcanie wózka widłowego. 

Regały paletowe składają się z części takich jak: rama regału, belka nośna regału oraz odbojnik słupa regału. Jednym z najważniejszych elementów jest belka nośna, ponieważ to ona utrzymuje ciężar palety. Do tego dochodzą siatki zabezpieczające, wsporniki, ograniczniki paletowe i siatkowe półki. Wszystkie elementy tworzone są tak, aby móc dopasować się do kształtu i rozmiaru magazynu. 

Regały paletowe na powietrzu

Istnieją również regały, które można wykorzystać na zewnątrz. Materiały, z których są one stworzone mają większą odporność na wilgoć i czynniki atmosferyczne (stosuje się w nich kanały odpływowe oraz cynk ogniowy chroniący przed korozją). Regały w zależności od ilości i wielkości przechowywanego towaru dzieli się na: tradycyjne (półkowe), wsuwane – pozwalają one na automatyczne poruszanie się palet, wjezdne – dzięki nim możliwe jest umieszczenie towarów w głębi regałów, oraz mobilne – przesuwające się na specjalnych szynach. 

Tworząc techniczne podłoże do składowania towarów należy wziąć pod uwagę czy będzie on składany na europalecie, mauzerze czy chociażby w skrzyniach. Regały półkowe posiadają zaczepy, dzięki którym możliwe jest stworzenie nawet kilkunastu ilości pólek na odcinku wysokościowym wynoszącym 2 metry. Dobrze sprawdza się to w przypadku podłużnych i długich towarów, które mimo wszystko muszą być od siebie oddzielone, aby uniknąć uszkodzenia lub zniekształcenia. 

Wyposażenie magazynu powinno zapewniać niezbędną przestrzeń nie tylko dla wózków widłowych, ale uwzględniając również użytkowanie dźwigów, podnośników czy nawet transporterów. Jest to szczególnie ważne w przypadku nowo powstałego magazynu, który chce w przyszłości rozszerzać zakres swoich usług.