Dobranie odpowiedniego rodzaju pompy do systemu ogrzewania podłogowego nie jest prostym zadaniem, ponieważ w procesie tym należy uwzględnić szereg czynników związanych ze specyfiką danej instalacji. Mając na uwadze powszechną chęć do optymalizacji kosztów utrzymania gospodarstwa, trzeba poświecić też chwilę na przygotowanie dokładnego kosztorysu. Z perspektywy potencjalnych kosztów najbardziej istotne są kwestie związane z zasilaniem pompy. Przedsiębiorstwa i domy wyposażone w instalacje fotowoltaiczne są doskonałym przykładem, ponieważ właśnie w tym scenariuszu inwestycja najszybciej się zwróci. Jak uniknąć błędów przy wybieraniu pomp ciepła? Jakie zalety ma takie rozwiązanie? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.
Jak uniknąć kosztownych błędów przy wyborze pompy ciepła?
W internecie bez problemu znaleźć można opinie użytkowników dotyczące poszczególnych modeli pomp dostępnych na rynku. Niestety nie są one zbyt miarodajne, ponieważ wszystkie budynki cechują się unikalnymi dla swojej konstrukcji właściwościami termoizolacyjnymi. Najprostszym sposobem na uniknięcie błędów przy wyborze pompy ciepła jest skorzystanie z pomocy doświadczonych specjalistów. Dzięki wsparciu i wiedzy ekspertów nie trzeba martwić się brakiem wiedzy technicznej, ponieważ nawet po krótkim wywiadzie są oni w stanie przygotować rzetelny kosztorys. W praktyce pozwala to uniknąć kosztownych błędów związanych z zakupem zbyt słabego lub silnego rozwiązania. Wydajność tego rodzaju sprzętu zależna jest od wielu czynników takich jak na przykład powierzchnia obiektu, ilość pięter czy długość oraz liczba układów grzewczych. Szacowanie potencjalnej efektywności musi się zatem opierać na dosyć skomplikowanych kalkulacjach, które rozpocząć warto od określenia oporności dla najdłuższego odcinka instalacji. W kontekście parametrów bardzo istotne są także następujące właściwości:
– poziomy mocy elektrycznej, grzewczej i chłodniczej
– zakresy temperatur powietrza zewnętrznego i wody na wyjściu
– typ i ilość czynnika chłodniczego
– rodzaj zaworu rozprężnego
– klasa sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń
– poziom mocy akustycznej
– współczynnik COP = CC/HP (CC – moc chłodnicza w kW, HP – moc grzewcza w kW)
Pompy ciepła – Jakie są ich największe wady i zalety?
Ogromny rozwój technologiczny w ostatnich latach przyczynił się niewątpliwie do optymalizacji efektywności działania dostępnych na rynku pomp ciepła. Urządzenia te niegdyś kojarzyły się z głośnym trybem pracy, który w przypadku niskiej jakości termoizolacji był jeszcze bardziej dokuczliwy. Produkowane współcześnie przez marki takie jak NETSU, NIBE czy PANASONIC AQUAREA pompy ciepła są dużo bardziej wydajne, zaś dzięki zoptymalizowanym akustycznie wentylatorom i możliwości zaprogramowania na cichy tryb pracy (np. w godzinach nocnych) nie trzeba martwić się kwestią uciążliwego hałasu. Warto zwrócić też uwagę na kwestię optymalizacji kosztów ogrzewania, ponieważ są one odczuwalnie niższe w porównaniu do zasilanych paliwowo alternatyw.