Narożniki to dziś jedne z chętniej wybieranych mebli przy okazji urządzania salonu. W dużych wnętrzach z powodzeniem odnajdują swoje miejsce w centralnej części, a ich uzupełnieniem jest wówczas stolik kawowy. W mniejszych mieszkaniach bez wyodrębnionej, osobnej części jadalnianej narożnik pełni funkcję siedziska przy stole gościnnym. Jedno jest pewne. Perfekcyjnie dopasowany narożnik sprawi, że domownicy oraz goście czuć się będą zawsze komfortowo. Na co więc zwrócić uwagę decydując się na zakup mebla tego typu?
Jaki kształt narożnika? O tym zadecyduje zwłaszcza metraż wnętrza
Nie w każdym przypadku pozwolić sobie możemy na wielkogabarytowy narożnik w kształcie litery U. Zajmuje on sporo miejsca i usytuowany w nie dość dużym salonie mógłby jedynie przytłoczyć wnętrze. A nie o to oczywiście chodzi z punktu widzenia tworzenia najbardziej funkcjonalnych aranżacji. Decydujmy się więc na narożniki uformowane w literę U tylko wówczas, gdy dysponujemy pomieszczeniem bardzo przestronnym. W przeciwnym razie na pewno znajdziemy idealny narożnik w kształcie litery L. Przed zakupem koniecznie sprawdźmy, czy potrzebny będzie mebel prawostronny, czy lewostronny.
Przede wszystkim komfort – sprężyny bonellowe, czy faliste?
Czy narożnik do salonu ma służyć także do spania, czy też jego główną funkcją ma być zapewnienie domownikom optymalnego relaksu? Odpowiadając sobie na to pytanie łatwo podejmiemy decyzję odnośnie tego, w jakie sprężyny najlepiej będzie zainwestować. Sprężyny bonellowe cechują się większą twardością i z tego względu zapewniają wygodniejsze warunki do spania. Faliste sprężyny z kolei lepiej sprawdzą się, jeśli na narożniku będziemy głównie wypoczywać. Zwracajmy także uwagę na rodzaj zagłówków. Te regulowane idealnie dostosowują się do pozycji ciała i zapewnią pożądany komfort.
Kto myśli praktycznie i przewiduje, ten ułatwia sobie życie
Zakup wysokiej jakości narożnika, który ma posłużyć rodzinie przez długie lata to często niemały wydatek. Warto więc dokładnie przeanalizować ofertę rynkową i wybrać produkt, który zawsze spełni nasze oczekiwania. Nawet jeśli więc nie planujemy wykorzystywać narożnika w danym momencie jako łóżka to funkcja spania może okazać się istotna w przyszłości lub podczas wizyt gości. Przydatne okażą się na pewno również rozmaite pojemniki oraz schowki. Przechowywać w nich możemy na przykład pledy, poduszki dekoracyjne, czy też pościel.
Tkanina obiciowa – oszczędzanie na niej nie zawsze popłaca
Wybierając rodzaj tkaniny obiciowej zawsze dokładnie przeanalizujmy wszystkie jej cechy. Czy będzie to miękki w dotyku welwet, czy też bardziej trwała plecionka? Najwyższej jakości tkaniny obiciowe są zarówno przyjemne dla ciała, jak i bardzo wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości. Gdy trudno jest nam podjąć decyzję to dobrym pomysłem jest zamówienie pakietu bezpłatnych próbek materiałów. Jakość tkaniny obiciowej ma niebagatelne znaczenie, gdy w domu mieszkają małe dzieci oraz zwierzęta. W takich przypadkach najbardziej praktyczne okażą się obicia wykonane tylko z wysokogatunkowych tkanin, które łatwo się czyści.
Klasyka kontra modernistyczne stylizacje
Modne wnętrze, urządzone zgodnie z najnowszymi trendami może podążać za nowoczesnym minimalizmem lub też oddawać hołd tradycji. Wszystko zależy od naszego gustu i tego, w jakim otoczeniu najlepiej się czujemy i odpoczywamy. Jeśli chodzi o meble wypoczynkowe to wciąż bardzo chętnie wybierana jest stonowana kolorystyka. Rok 2021 będzie na pewno należał do naturalnych barw Ziemi. Nie zapominajmy o zgaszonym błękicie, który przez wielu ekspertów z dziedziny stylizacji wnętrz wymieniany jest wśród najbardziej pożądanych kolorów w nadchodzącym okresie. Według Pantone Institute na topie nadal będą szarości, ale tym razem łączone z optymistycznymi żółcieniami. Klasyczne salony najlepiej prezentują się z narożnikami o rozmaitych odcieniach brązów i beżu, a nawet czerni. Nie zapominajmy w takich przypadkach o obiciach z ekologicznej skóry oraz tradycyjnych, drewnianych nóżkach.