buty na budowę

Odpowiedni strój roboczy to podstawa w przypadku osób pracujących fizycznie, pracowników na budowach, rzemieślników, fachowców różnego rodzaju i ekip przeprowadzających remonty. W wielu przypadkach nogi tych osób są wyjątkowo narażone na niebezpieczeństwo w postaci urazów mechanicznych, czy wpływu różnych substancji, dlatego też dużą wagę należy przyłożyć do wyboru właściwego obuwia roboczego. Czym się kierować, co wziąć pod uwagę kupując buty robocze na budowę?

Przed czym powinny chronić buty robocze na budowie?

Ten, kto był kiedykolwiek na placu budowy, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że znajduje się tam wiele niebezpiecznych urządzeń, trzeba uważać, na czym stawia się stopy, aby nie zrobić sobie krzywdy. W związku z tym oczywiste jest to, że osoby pracujące na budowie potrzebują specjalistycznej ochrony. Buty robocze dla pracowników budowy mają za zadanie ochronić ich nogi przed uderzeniem, przebiciem, a także działaniem chemii budowlanej. Ponadto muszą być wygodne, wytrzymałe i przewiewne, aby spędzanie w nich wielu godzin dziennie nie wiązało się z dyskomfortem.

Na rynku znajdziemy wiele propozycji, jeśli chodzi o obuwie robocze, jeśli aktualnie szukasz czegoś takiego, to buty robocze podejrzysz tutaj: www.balticbhp.pl.

Co ważniejsze – ochrona czy wygoda?

Wielu pracowników mierzy się z tego typu dylematem, gdyż bardzo często producenci obuwia roboczego skupiają się tylko na jednym z tych dwóch aspektów. Na szczęście wybór jest tak wielki, że da się znaleźć obuwie do pracy, które spełnia wszystkie wymagania, nawet najbardziej wybrednych użytkowników.

Istotną kwestią jest to, że buty robocze dzielą się na trzy kategorie pod względem właściwości ochronnych:

– O – nie zapewniają specjalnej ochrony palców, zabezpieczają całe stopy przed lżejszymi urazami,

– P – obuwie zapewniające ochronę palców przed uderzeniami o energii do 100 J,

– S – obuwie najbardziej odporne na uderzenia, jest dwa razy bardziej odporne niż obuwie ochronne (P).

Ponadto właściwości ochronne butów są określane przez normy EN ISO 20345, EN ISO 20346 oraz EN ISO 20347. Zgodnie z normą EN ISO 20347, buty robocze dzielone są na dodatkowe 5 kategorii. Co ważna, każda kolejna kategoria posiada cechy poprzedniej, a jednocześnie ma dodatkową właściwość. Pozostałe normy także wprowadzają kolejne kategorie. Tak dokładny opis i podział ze względu na różne cechy i właściwości pokazuje, jak ważne są buty robocze i jak uważnie powinno się podejść do kwestii ich zakupu.

Czy istnieją buty robocze na każde warunki?

To trudne pytanie. Producenci obuwia roboczego wykorzystują wciąż nowe technologie do tworzenia obuwia odpowiadającego nawet najbardziej wymagającym osobom. Jeśli jest taka możliwość, to najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z dwóch par butów – na sezon letni i zimowy. Trzeba jednak pamiętać, że najważniejszym kryterium doboru jest dopasowanie obuwia do warunków i zagrożeń, które występują na danym stanowisku pracy. Ogromne znaczenie ma też wybór właściwego rozmiaru.