Budownictwo energooszczędne cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Z jednej strony pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie budynku i zachować wysoki komfort mieszkania. Z drugiej, wpisuje się w trendy ekologiczne, jest przyjazne dla planety i trwałe. Czym wyróżniają się domy energooszczędne?
Nowoczesne budownictwo energooszczędne
Tradycyjne budownictwo jednorodzinne charakteryzuje się budynkami tworzonymi z trwałych materiałów o wysokich parametrach technicznych. Są to najczęściej cegły, pustaki, bloczki betonowe i bloczki gipsowe. Budynki mogą powstawać systemem gospodarczym, kontraktowym lub jako tzw. inwestycje „pod klucz”. W pierwszych dwóch przypadkach należy samodzielnie zaopatrzyć się w materiały i sprzęt potrzebny do wykonywania kolejnych prac. Wypożyczalnia sprzętu budowlanego posiada w swojej ofercie pełny zestaw, dlatego nie trzeba wszystkiego kupować.
Źródłem ciepła w tego typu domach zwykle są kotły z płaszczami wodnymi, kominki, piece kaflowe. Są one zasilane paliwem stałym lub płynnym i ogrzewają wszystkie pomieszczenia użytkowe. Taka forma ogrzewania domu jest obecnie jednak uważana za nieprzyjazną środowisku. Podczas spalania paliwa do atmosfery uwalniają się szkodliwe gazy, a powstały popiół wyjaławia ziemię. Z tych powodów budowa domów energooszczędnych staje się coraz częstsza i chętniej stosowana. Do ogrzania całej powierzchni potrzebują one dużo mniejszej ilości energii.
Za budową domu energooszczędnego przemawia wiele argumentów. Najważniejszym jest istotne zminimalizowanie kosztów ogrzewania w zimie. Ważne pozostaje także zapewnienie optymalnych warunków cieplnych latem. Warto tutaj jednak pamiętać, że każdy element konstrukcyjny powinien spełniać ściśle określone parametry. Wykonawcy posiadają zwykle własny sprzęt (podnośnik koszowy, rusztowania, narzędzia murarskie). Gdy zatrudniamy kilka niewielkich firm, najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego kierownika budowy. Zadba on o precyzyjne wykonanie poszczególnych konstrukcji i uniknięcie mostków termicznych czy błędów w ławie fundamentów.
Dom energooszczędny – usytuowanie na działce
Zasadniczą kwestią podczas projektowania i późniejszej budowy domu energooszczędnego jest jego usytuowanie na gruncie, czyli działce budowlanej. W zależności od tego, w jaki sposób będzie zbudowany i jak ustawiony względem słońca, tym większa będzie jego energooszczędność. Dużą rolę odgrywa również roślinność posadzona wokół domu, jej zagęszczenie oraz wysokość. Zakładając instalacje, które zminimalizują straty ciepła i zmaksymalizują produkcję prądu elektrycznego, należy zasięgnąć informacji w gminie. To tutaj dowiemy się, czy dostaniemy zgodę na ewentualną wycinkę wysokich roślin. Niektóre drzewa mogą niekorzystnie wpływać na intensywność nasłoneczniania (jest to ważna zwłaszcza wtedy, gdy na dachu będziemy chcieli zamontować fotowoltaikę).
Domy niskoenergochłonne
Wśród wielu rodzajów domów energooszczędnych najpopularniejszymi są obiekty niskoenergochłonne, znane również jako domy zero energetyczne.
Zastosowanie nowoczesnych materiałów budowlanych oraz wysokiej technologii przy wykończaniu wnętrz sprawia, że budynek nie potrzebuje dostarczania źródeł energii z zewnątrz. Takim domem jest obiekt zaopatrzony w kompleksowy system kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych oraz przydomową oczyszczalnię ścieków, która działa na zasadzie grawitacji przelewowej. Dodatkowym atutem jest posiadanie własnego ujęcia wody, czyli studni głębinowej z wodą gruntową.
Budynek energooszczędny jest domem, w którym zminimalizowano pobór energii cieplnej oraz elektrycznej pochodzącej ze źródeł mających zły wpływ na środowisko. W zamian zaleca się stosowanie energii zielonej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych.