panele ścienne

Jeszcze kilka lat temu bardzo popularne były gładkie ściany, w neutralnych kolorach, jednak obecnie coraz więcej osób decyduje się na bardziej odważne rozwiązania. Czy panele ścienne są jeszcze modne? A może raczej ten trend powrócił i znów stał się modny? Sprawdzamy. 

Panele ścienne – popularne kiedyś i dziś

Dla wielu osób, które dorastały lub żyły w czasach PRL, panele ścienne kojarzą się z boazerią. Takie rozwiązanie rzeczywiście cieszyło się dużą popularnością, zwłaszcza w latach 70. i 80. XX wieku, natomiast już w ostatniej dekadzie ubiegłego wieku powoli wychodziło z mody. Później taka boazeria zaczęła być kojarzona z czymś przestarzałym, a nawet kiczowatym. Chodziło jednak tylko o wykończenia rodem z PRL, a więc bez naturalnego drewna, zwykle wykonane w mało estetyczny sposób. Od kilku lat uznaje się, że panele ścienne mogą być bardzo atrakcyjnym elementem wnętrza, na przykład salonu, sypialni, przedpokoju lub kuchni. Obecnie panele nie kładzie się jednak na wszystkie ściany, ponieważ jest to zbyt przytłaczające (i zmniejsza przestrzeń, co jest fatalne w niewielkich mieszkaniach), tylko na jedną ścianę. Obecne drewniane panele ścienne są lekkie, eleganckie i bardzo estetyczne, a ich zamontowanie nie zajmuje dużo czasu. Równie proste jest ich rozmontowanie i usunięcie ze ścian, dzięki czemu nie trzeba się obawiać, że takie panele pozostaną już na zawsze we wnętrzu. Dodatkową zaletą paneli ściennych są ich właściwości dźwiękoszczelne. Możliwe jest więc zabezpieczenie się przed różnymi dźwiękami z mieszkań obok lub po prostu z zewnętrza. Warto wspomnieć również o bardzo prostej pielęgnacji paneli ściennych. Wystarczy przetrzeć je delikatnie zwilżoną szmatką, nie trzeba używać żadnych specyficznych substancji, ani środków myjących. 

Drewniane panele ścienne- dlaczego warto?

Drewno jest jednym z najbardziej popularnych materiałów, który kojarzy się z naturą i ekologią. Drewniane panele ścienne są więc przyjazne dla środowiska naturalnego i mocno powiązane z ideami zrównoważonego rozwoju. Jasne panele prezentują się bardzo elegancko i stylowo, a do tego rozświetlają wnętrze i sprawiają, że wydaje się ono większe i bardziej przestrzenne. Takie rozwiązanie ma szczególne znaczenie w małych mieszkaniach, na przykład w bloku lub w kamienicy. Panele drewniane naścienne nie muszą być wcale podłużne, prostokątne, ale mogą mieć także inne kształty, na przykład kwadratów lub rombów. W ten sposób można stworzyć niezwykle kreatywną i nowoczesną aranżację w swojej nieruchomości. Na rynku wybór paneli ściennych jest naprawdę ogromny, a okazuje się, że drewniane panele ścienne to świetne rozwiązanie do wielu współczesnych wnętrz. W końcu taka aranżacja może być niezwykle designerska, atrakcyjna, a nawet futurystyczna. Warto więc odejść od skojarzeń z boazerią z czasów PRL i przenieść się do bardziej nowoczesnych rozwiązań, które sprawiają, że wnętrza wyglądają naprawdę estetycznie i nowatorsko.