inteligentny dom

W dzisiejszych czasach występowanie katastrof naturalnych jest niestety częstym zjawiskiem. Brak równowagi w środowisku naturalnym powoduje, iż coraz więcej osób zastanawia się nad podjęciem konkretnych kroków w celu osiągnięcia większego komfortu, a zarazem oszczędności. Wykorzystując naturalną energię oraz optymalizując poszczególne funkcje budynku, można zwiększyć efektowność energetyczną i tym samym zapewnić sobie więcej korzyści. Wszystko to za sprawą inteligentnego domu.

Co to jest komfort cieplny i jak go osiągnąć?

Inteligentny dom (ang. Smart Home) to nic innego jak cała sieć zintegrowanych ze sobą instalacji elektrycznych. Integracja poszczególnych systemów pozwala na osiągnięcie wysokiego komfortu cieplnego, czyli warunków, które idealnie nadają się do korzystania z budynku. W takich warunkach użytkownik nie odczuwa ani ciepła, ani zimna – temperatura jest optymalna i automatycznie dostosowuje się do ilości osób znajdujących się w pomieszczeniu.

Aby osiągnąć taki komfort cieplny, należy prawidłowo zintegrować system klimatyzacji i ogrzewania z systemem KNX. Jest to otwarty ogólnoświatowy standard, który daje wiele możliwości. Pozwala integrować urządzenia sensoryczne oraz te do rozdziału energii, adekwatnie do indywidualnych potrzeb domowników – pod kątem funkcjonalnym i wizualnym.

Popularność standardu KNX nieustannie rośnie, dlatego coraz częściej można spotkać się z osobami, dla których inteligentny dom staje się celem, który może przynieść wiele korzyści. Oprócz komfortu cieplnego smart home zapewnia oszczędności energii elektrycznej rzędu nawet 50%. Jednak wszystko zależy od technologii, którą zastosuje się w danym budynku oraz od jego parametrów.

Automatyzacja funkcji domowych

Poza kwestią ogrzewania, inteligentny dom pozwala również na integrację rolet, żaluzji i okien elektrycznych. W systemie KNX wszystkimi instalacjami można sterować za pomocą kilku prostych narzędzi. Między innymi smartfona i specjalnej aplikacji mobilnej oraz inteligentnych przycisków.

Rolety, żaluzje oraz markizy i inne przesłony okienne mogą dostosowywać swoje funkcjonalności w zależności od pory roku, pory dnia, czy też innych parametrów określonych przez użytkownika. Warto tutaj również wspomnieć o tym, że dzięki takim rozwiązaniom, jak standard KNX, można wyraźnie zredukować do minimum ryzyko wystąpienia uszkodzeń mechanicznych mechanizmu automatycznych rolet i zasłon. Złe warunki atmosferyczne spowodują, iż system inteligentnego domu dostanie sygnał o zagrożeniu. Tym samym automatycznie podniesie opuszczone przesłony, które nie ulegną zniszczeniu, np. podczas intensywnej wichury.

Reasumując, inteligentny dom może zapewnić komfort i wysokie oszczędności domownikom. Poziom automatyzacji budynku zależy jednak od indywidualnych preferencji i potrzeb domowników. To, na jaki typ instalacji się zdecydują, będzie miało wpływ na późniejsze korzyści. Sam system KNX nie tylko podnosi funkcjonalność niejednego domu i budynku, ale też zapewnia bezpieczeństwo. Oprócz integracji klimatyzacji, ogrzewania i rolet, w smart home można również uruchomić system alarmowy i kamery, które będą reagować na każdy podejrzany ruch.