farma fotowoltaiczna

Alternatywne źródła energii to rozwiązanie, które ma dzisiaj wielu sympatyków. Energia uzyskana ze słońca, za pomocą farm fotowoltaicznych jest generowana w sposób naturalny niezależnie od scentralizowanego systemu. Dlatego też warto zainwestować w farmę fotowoltaiczną. Czym charakteryzuje się taka inwestycja i ile trwa jej budowa?

Co to jest i do czego służy farma fotowoltaiczna?

Farmy fotowoltaiczne to, mówiąc w skrócie, elektrownie słoneczne, generujące prąd za pomocą paneli fotowoltaicznych, które przetwarzają promienie słoneczne na energię elektryczną. Same farmy fotowoltaiczne to wydzielony fragment przestrzeni, na którym umiejscowione są panele fotowoltaiczne. Taka farma spełnia funkcję elektrowni, generując prąd, jednak jej działanie warunkowane jest bezpośrednio pogodą – najlepiej działa przy bezchmurnym niebie. Oczywiście, nawet w trakcie zachmurzenia farmy fotowoltaiczne generują energię, jednak często, jak jak klasyczna fotowoltaika, wspomagane być muszą prądem.

Stworzenie farmy fotowoltaicznej to wyzwanie, ponieważ należy przygotować teren i zainstalować panele. Budowa farmy fotowoltaicznej z firmą sigmapolska.pl to rozwiązanie problemów związanych logistyką. Firma zapewnia konsultacje i współpracę na każdym etapie budowy farmy fotowoltaicznej. Wiele osób zastanawia się, czy w kraju, który jest dość pochmurny, taka inwestycja jest opłacalna? Jak pokazują wyliczenia, nawet w naszym klimacie inwestycja szybko się zwraca – warto tutaj zaznaczyć, że energia zmagazynowana w panelach podczas słonecznych dni jest wykorzystywana także w dniach, w których generowanie prądu jest ograniczone.

Ile trwa i ile kosztuje budowa farmy fotowoltaicznej?

Budowa farmy fotowoltaicznej to duże wyzwanie logistyczne. Po pierwsze, aby zbudować farmę fotowoltaiczną należy dysponować odpowiednim terenem, który pozwala na odpowiednie przetworzenie energii słonecznej. Aby zacząć budować taką farmę, należy także postarać się o potrzebne pozwolenia. Sam proces może być dość skomplikowany i realizacja całej farmy fotowoltaicznej, zależnie od wielkości może wynieść nawet 3 lata. Wyzwaniem są także koszty – szacuje się,że koszty budowy i instalacji farmy fotowoltaicznej o parametrach 1 MW to około  2,5 do 2,7 miliona złotych.

Jakie są korzyści z farmy fotowoltaicznej?

W przypadku inwestycji w farmę fotowoltaiczną mogą przerażać – jednak warto pamiętać, że farmy te tworzone są po to, aby koszty, jakie włożymy w instalację paneli zwróciły się. Tak też się zazwyczaj dzieje – szacuje się, że roczny zysk powstały po instalacji to około 250 tysięcy złotych, natomiast całkowity zwrot inwestycji następuje już po 10 latach.

Warto tutaj wskazać jeszcze na jeden aspekt – farma fotowoltaiczna sprawia, że jesteśmy niezależni od zewnętrznych dostaw prądu, których warunki mogą zmieniać się wraz z polityką i klimatem gospodarczym danego kraju. Inwestycja w farmę fotowoltaiczną jest więc dobrym pomysłem.