kwiaty do biura

Posiadanie roślin korzystnie wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniach. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku miejsc, które nie posiadają otwieranych okien, za pomocą których można byłoby wpuścić do środka świeże powietrze. Z tego właśnie względu coraz więcej pracodawców organizując przestrzeń biurową do pracy decyduje się na umieszczenie w nich sporej ilości kwiatów. Nie tylko oczyszczają powietrze z wielu szkodliwych substancji, ale także sprawiają, że otoczenie nabiera przyjemnego charakteru, a praca staje zdecydowanie efektywniejsza i przyjemniejsza.

Dlaczego warto umieścić w biurze kwiaty?

W pomieszczeniach biurowych, w których znajduje się sporo urządzeń elektronicznych w powietrzu krążą szkodliwe dla zdrowia substancje. Jest to przede wszystkim benzen, ksylen, trójchloroetylen czy chlorek metylenu. Niekorzystanie wpływają one głównie na układ oddechowy człowieka i mogą być przyczyną alergii, a także astmy. Te lotne związki negatywnie wpływają także na ogólne samopoczucie pracowników, co przekłada się na zmniejszenie ich efektywności i chęci do pracy. Umieszczenie w biurze kwiatów sprawia, że cząsteczki te są przez nie pochłaniane. Posiadają one bowiem zdolność do przeprowadzania procesu fitoremediacji, czyli neutralizowania lotnych związków organicznych. Dzięki temu znacząco podnoszą jakość powietrza w pomieszczeniach. Kwiaty jonizują także powietrze oraz poprawiają jego wilgotność, co również pozytywnie wpływa na jego jakość.

Oczyszczanie powietrza to jednak nie jedyny powód, dla którego warto zdecydować się na kwiaty do biura. Udowodnione zostało bowiem, że ich obecność pozytywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa i podnosi efektywność. Zwiększa się motywacja do działania oraz samodyscyplina, a pracownicy podczas wykonywania swoich codziennych zadań popełniają zdecydowanie mniej błędów. Nie można zapomnieć także o tym, że kwiaty podnoszą estetykę biura, ponieważ sprawiają, że przestrzeń ta staje się zdecydowanie bardziej atrakcyjna wizualnie. Kwiaty są bowiem świetną ozdobą wnętrza. Zielona barwa liści działa także uspokajająco, a odpoczynek wśród roślin pozwala zrelaksować się i zregenerować siły. Biura pełne roślin postrzegane są także zdecydowanie lepiej nie tylko przez pracowników, ale również klientów czy kontrahentów, którzy je odwiedzają. Kwiaty do biura są więc inwestycją, na którą zdecydowanie warto jest się zdecydować. 

Jakie kwiaty do biura wybrać?

Do biura najlepiej wybierać gatunki kwiatów, które nie mają szczególnych wymagań dotyczących warunków, w jakich będą się znajdować. Dzięki temu szybko zaaklimatyzują się w nowym miejscu i będą świetnie się rozwijały. Świetną propozycją są więc fikusy, które lubią dużą ilość słońca. Biura najczęściej są pomieszczeniami ze sporą ilością okien, dlatego w takich warunkach kwiat ten będzie czuł się doskonale. Trzeba jedynie pamiętać o regularnym podlewaniu oraz przecieraniu liści z kurzu. W warunkach biurowych świetnie sprawdzą się także różnego rodzaju draceny, które również nie potrzebują szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Ze względu na swoje walory estetyczne do pomieszczeń biurowych bardzo często wybierany jest także skrzydłokwiat. Posiada one gęste liście o soczysto-zielonej barwie oraz piękne białe kwiaty. Prezentuje się ona bardzo elegancko, dlatego warto umieścić go w najbardziej reprezentatywnych miejscach. Jest ceniony także za swoje właściwości oczyszczające, ponieważ doskonale pochłania szkodliwy aceton i formaldehyd, które emitowane są głównie przez monitory komputerów. Warto pomyśleć także o ustawieniu w biurze zamiokulkasa, który charakteryzuje się bardzo oryginalnym wyglądem. Posiada strzeliste łodygi, na których znajdują się grube liście. Nie tylko oczyszcza powietrze, ale również działa uspokajająco. Jest ona chętnie wybierana również ze względu na fakt, że jest bardzo łatwa w uprawie i bardzo ciężko jest ją zabić. Do łask wracają także paprotki, które były bardzo popularne kilkadziesiąt lat temu. Obecnie jednak znów są doceniane za swój wygląd oraz właściwości.