Skup i sprzedaż zadłużonych mieszkań

Posiadanie nieruchomości na własność to rzecz, o której marzy wiele osób. Mieszkanie jest świetną lokatą kapitału, a także zabezpieczeniem na przyszłość. Co jednak w sytuacji, gdy mieszkanie jest zadłużone i zamiast przynosić zysk generuje tylko dodatkowe koszty?

Zadłużone mieszkanie nabywamy często np. w wyniku dziedziczenia, a wysokość długów może nawet przekraczać realną wartość mieszkania. Posiadanie na własność zadłużonego mieszkania może doprowadzić do znacznego wzrostu kosztów właściciela i zamiast wyjścia z długość, konieczne będzie dodatkowe zadłużanie się, aby np. pokryć rosnące raty kredytu. Często w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie szybka sprzedaż nieruchomości. Mieszkanie może zostać wystawione do licytacji komorniczej lub sprzedane na wolnym rynku. Często jednak potencjalni nabywcy obawiają się mieszkania z długami. Znalezienie odpowiedniego kupca może więc trochę potrwać. Sprzedaż zadłużonej nieruchomości oznacza jednak najczęściej, że długi zostają spłacone z ceny mieszkania, czasami jednak sprzedaż mieszkania nie zaspokaja wszystkich wierzycieli. Może też dojść do zawarcia ugody z wierzycielem w celu redukcji zadłużenia lub całkowitego umorzenia długu.

Jak sprzedać zadłużone mieszkanie?

Sprzedaż zadłużonej nieruchomości wymaga kilku formalności. Na początek trzeba przygotować wszystkie dokumenty nieruchomości wymagane przez notariusza czyli akt własności wskazujący nabycie mieszkania lub postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku jeśli do uzyskania własności doszło w drodze dziedziczenia wraz z dokumentami potwierdzającymi wysokość zadłużenia oraz zaświadczeniem o ilości osób zameldowanych w lokalu. Jeśli mieszkanie ma założoną księgę wieczystą to niezbędna będzie też pisemna zgoda wierzyciela na zwolnienie hipoteki. Procedura sprzedaży zadłużonego mieszkania jest typowa dla sprzedaży zwykłej nieruchomości, wydłużona jedynie o konieczność uzyskania właściwych dokumentów od wierzycieli, komornika lub innych związanych z zadłużeniem. W sytuacji kiedy na mieszkaniu ciąży zaległy czynsz, sprzedaż nieruchomości będzie też wymagała zgody spółdzielni.

Skup zadłużonych nieruchomości

Jeśli zależy nam na szybkiej sprzedaży mieszkania, a jednocześnie dokładnej wycenie nieruchomości, to warto zdecydować się na współpracę z firmą zajmującą się skupem nieruchomości. Wszelkie formalności będą tu znacznie uproszczone, a firma pomoże w kontakcie z sądami, urzędami, notariuszem, a także przygotuje niezbędne dokumenty. Firma poniesie też koszty aktu notarialnego, umowy sprzedaży, podatku od czynności cywilnoprawnych czy koszty poniesione na uzyskanie dokumentów do sprzedaży. Dodatkowo firmy zajmujące się skupem mieszkań zadłużonych mają doświadczenie w takich transakcjach i dzięki temu łatwiej będzie im prowadzić negocjacje z wierzycielem czy komornikiem. Ważne będzie też bezpieczeństwo takiej transakcji. Skup mieszkania z zadłużeniem pomoże też uzyskać odpowiednią cenę. Za zadłużone mieszkanie będzie można dostać nawet 75% wartości nieruchomości. Procedura skupu nieruchomości zadłużonej to zazwyczaj 3 szybkie kroki. Pierwszy to kontakt z firmą i dokładne opisanie nieruchomości, a także przekazanie informacji o jej zadłużeniu. Następnie firma dokona wyceny nieruchomości. Po ustaleniu warunków skupu nieruchomości konieczne będzie zebranie niezbędnej dokumentacji. Ostatni etap to wizyta u notariusza i zawarcie umowy notarialnej sprzedaży mieszkania.