Pompy głębinowe i hydroforowe

Pompa głębinowa lub hydrofor to rozwiązania dedykowane inwestorom, którym zależy na własnym źródle z dostępem do wody, bądź też nie mają możliwości korzystania z sieci wodno-kanalizacyjnej. Niezależnie od motywacji, warto zadbać o to, aby urządzenia dedykowane ujęciu wody ułatwiały nam funkcjonowanie, a tym samym – działały bez zarzutu. Składa się na to wiele czynników, a wśród nich bez wątpienia jakość danego modelu. Co jeszcze? Kiedy stawiać na pompę głębinową, a kiedy na hydrofor? Podpowiadamy. 

1. Pompa głębinowa i hydrofor – co warto o nich wiedzieć?
2. Kiedy pompy głębinowe, a kiedy pompy hydroforowe?
3. Niezawodne pompy – czyli jakie?
4. Pompy od renomowanych producentów

Pompa głębinowa i hydrofor – co warto o nich wiedzieć?

Pompy głębinowe to urządzenia dedykowane montażowi wewnątrz studni – tam, gdzie niemożliwe jest zastosowanie samozasysających (te nie docierają), albo nie jest możliwe zapewnienie z ich pomocą stałego poboru. Modele te doskonale sprawdzą się w użytku codziennym – zarówno jako element systemów wodociągowych, jak również wówczas, kiedy dochodzi do obniżenia wód gruntowych. 

Hydrofor jest bardzo dobrym rozwiązaniem, kiedy nasza studnia jest wąska. Jego zastosowanie możliwe jest wówczas, kiedy źródło charakteryzuje się stabilnością i jest umiejscowione blisko powierzchni. Pamiętajmy także o tym, aby brać pod uwagę możliwość wystąpienia ryzyka spadków słupa wody. Kiedy taką wykluczymy, śmiało możemy sięgnąć po zestawy hydroforowe. Miejmy jednak na uwadze wydajność pompy, jak również to, aby dostosować wielkość zbiornika do zużycia wody. Źle dobrany może doprowadzić do skrócenia żywotności silnika, poprzez stałe włączanie i wyłączanie się. Nie bez znaczenia pozostaje także zwiększenie opłat za energię elektryczną.

Kiedy pompy głębinowe, a kiedy pompy hydroforowe?

Zarówno jedno, jak i drugie urządzenie ma swoje wady i zalety. Pozostaje kwestia naszych indywidualnych potrzeb. Warto już na początku zwrócić na nie dużą uwagę, aby postawić na pompę, która wpisze się w nasze oczekiwania, jak również zapewni nam największy komfort użytkowania. 

Podstawowym czynnikiem rozstrzygającym odpowiedź na pytanie: pompa głębinowa czy hydrofor powinno być wzięcie pod uwagę to, jak głębokie jest lustro wody w naszej studni – innymi słowy, głębokość odwiertu. Jeśli mówimy o poziomie powyżej ośmiu metrów (i nie opada poniżej niego), wówczas dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie pompy hydroforowej. Analogicznie pompa głębinowa jest dobra wtedy, gdy lustro wody utrzymuje się na poziomie niższym niż 8 m. 

Bardzo ważnym czynnikiem determinującym wybór urządzenia jest określenie, w jakiej odległości jest zasilany obiekt. Tutaj bardzo ważną kwestią jest uwzględnienie zarówno wzniesień, jak i spadków. W przypadku, kiedy zdatna do picia woda znajduje się płycej i bliżej, wówczas postawmy na hydrofor. 

Niezawodne pompy – czyli jakie?

Aby móc odpowiednio wybrać dane urządzenie, to przede wszystkim skupmy się na ich wysokiej jakości. Pamiętajmy o tym, że zakup tego urządzenia nie należy traktować w kategorii przypadku. Warto odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące ich wykonania, materiałów etc. Dokładajmy wszelkich starań, aby dany model mógł być wykorzystywany przez lata, abyśmy mogli w pełni wykorzystać jego potencjał. Tutaj kłania się więc oferta od dobrych producentów, skrojona na miarę naszych potrzeb. Warto pamiętać, że dzięki temu zaoszczędzimy zarówno nasz czas, jak i pieniądze.