system kominowy

System kominowy powinien pełnić dwie zasadnicze role: odprowadzania spalin i wentylacji. Jednak w praktyce jego zastosowanie jest dużo szersze i obejmuje np. odprowadzanie skroplin powstałych w trakcie procesu spalania. Co jeszcze ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie tego systemu?

Wszechstronność

Dobre systemy kominowe dostępne są w wielu wariantach dopasowanych do konkretnych urządzeń grzewczych i wykorzystywanego paliwa (węgiel, gaz, olej opałowy, a może więcej niż jedno paliwo zamiennie) oraz mocy paleniska czy wysokości komina zależnej od wysokości budynku.

Odporność na działanie wilgoci i sadzy

Wysokiej klasy systemy kominowe chronią komin przed dwoma praktycznie najgroźniejszymi rodzajami osadów. Pierwszym z nich jest oczywiście sadza. Co prawda trudno uniknąć pojawienia się jej w przewodzie, ale dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technicznym, można wyeliminować ryzyko jej zapłonu. Oczywiście systemy kominowe (marki Leier) posiadają drzwiczki inspekcyjne, które umożliwiają szybkie wyczyszczenie przewodu z sadzy przez osobę z uprawnieniami kominiarskimi. Niepożądanym osadem jest też para wodna, która jednak jest odprowadzana przez specjalną instalację usuwającą skropliny.

Prosta konstrukcja = szybki i bezpieczny montaż

Zaletą systemów Leier jest ich prosta, modułowa konstrukcja. Dzięki temu czas montażu instalacji kominowej znacząco spada, co ma przełożenie na wyższą efektywność pracy i niższe koszty budowy. Wielowarstwowa konstrukcja prefabrykowanych systemów kominowych uniemożliwia przedostawanie się gazów oraz ogranicza utratę ciepła na zewnątrz obudowy. Pustaki obudowy komina mogą być wyposażone w pojedynczy lub podwójny kanał wentylacyjny, w zależności od potrzeb konstrukcyjnych bez konieczności dostawiania obok instalacji kominowej dodatkowych pustaków wentylacyjnych. Montaż prefabrykowanych systemów kominowych jest bardzo prosty, ponieważ wszystkie elementy są dopasowane do siebie, dodatkowo producenci np. Leier udostępniają instalatorom video poradniki oraz przeprowadzają szkolenia podnosząc ich kompetencje.

Rozwiązanie stworzone dla użytkownika

Systemy kominowe Leier jest — niezależnie od wybranego wariantu — zawsze dostarczane są w kompletnych zestawach, w związku z czym montaż odbywa się szybko i sprawnie. Kominy Leier dostępne są w szerokim zakresie średnic oraz elementów wykończenia. Reasumując, dobry system kominowy to nie tylko efektywne odprowadzanie spalin, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i niezawodność użytkowania.