Farba termoizolacyjna

W mediach coraz częściej pojawiają się informacje o farbach termoizolacyjnych. Cześć z nich jest prawdziwa, część nie. Spróbujemy rozprawić się z kilkoma mitami, które narosły wokół tego innowacyjnego sposobu docieplania domu.

Mit 1: Farba termoizolacyjna to chwyt marketingowy

Na forach internetowych można spotkać się z takim opiniami. Inne, podobne mówią o tym, że jest to tylko efekt placebo. Jednak sprawa wygląda zupełnie inaczej. Jak się okazuje istnieje sporo badań (co ważne nieopłaconych przez producentów i opublikowanych w czasopismach naukowych), które pokazują, że termoizolacja w farbie może działać. Po pierwsze warto sobie zdać sprawę, że w ich składzie znajdują się mikrosfery, czyli mikroskopijne, ale bardzo wytrzymałe bąbelki szkła. Są tak odporne, że używa ich się do produkcji samolotów i łodzi podwodnych. Jedną z ich właściwości jest właśnie stawianie oporu ciepłu. I to właśnie tę cechę wykorzystują producenci, dodając je do swojego produktu. Ponadto wspomniane wcześniej badania pokazują, że np. w pomieszczeniach pomalowanych termofarbą temperatura rozkłada się bardziej równomiernie i ciepło dłużej zostaje wewnątrz. Zwiększa to oczywiście komfort termiczny. 

Farba termoizolacyjna

Mit 2: Termofarby są trujące

“Skoro farba izoluje ciepło, to musi być w niej coś trującego.” Z takim zdaniem też można spotkać się w internecie. Jak wytłumaczyliśmy powyżej, w farbie jest specjalne, ale jednak  szkło, które raczej do toksycznych nie należy. Również obecne europejskie normy nie pozwalają na produkowanie trujących farb. Co więcej, wielu producentów chwali się, że nie tylko są one bezpieczne dla zdrowia, ale również środowiska. 

Mit 3: Nie ma polskich powłok termoizolacyjnych

W Polsce mamy fabrykę farb termoizolacyjnych. Mieści się ona w Czechowicach-Dziedzicach. Działa tam firma FCOM, która w swojej ofercie ma dwie marki powłok termoizolacyjnych (AT TermoⓇ i GoThermⓇ). Ponadto oferuje grunt, który został zaprojektowany, żeby doskonale działać z każdą farbą, w tym tą termoizolacyjną. Firma wytwarza również masę uszczelniającą o właściwościach izolacyjnych, co zwiększa jej skuteczność w naprawie szczelin i pęknięć. 

Farba termoizolacyjna

To oczywiście nie wszystkie mity związane z farbą termoizolacyjną. Być może wkrótce rozprawimy się z kolejnymi. Tymczasem jeśli potrzebujesz szybko docieplić dom lub mieszkania, możesz śmiało skorzystać z tego rozwiązania. Jest skuteczne, zdrowe i możesz wybrać również polskiego producenta!