budowa domu

W 2022 roku chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym jest inflacja i jak wpływa na ceny dóbr w sklepach. Podwyżki dotyczące wszystkich branż, nie ominęły także budowlanej. Sprawdzamy, jak wzrosły koszty budowy domu w 2022 roku. Czy to się opłaca?

Ile kosztuje budowa domu w 2022 roku?

Posiadanie własnej nieruchomości jest dla wielu osób ziszczeniem największych marzeń. Czy jednak w tym roku będzie to luksus tylko dla wybranych? Specjaliści przeprowadzili obliczenia pozwalające na wstępne oszacowanie, jaki wydatek wziąć pod uwagę, chcąc wybudować dom w stanie surowym otwartym, zamkniętym oraz deweloperskim. W przypadku nieruchomości o powierzchni 100 m², która doskonale sprawdzi się dla niewielkiej 3 – 4-osobowej rodziny koszty przedstawiają się następująco: około 185.000 zł, około 215.000 zł, około 345.000 zł. Kwoty to wartości netto, do których należy doliczyć podatek VAT. Zawierają w sobie wszystkie koszty związane z kupnem działki, projektem oraz budową nieruchomości. Warto jednak zaznaczyć, że ceny te mogą różnić się od lokalizacji, wykorzystanych materiałów czy zastosowanych rozwiązań technologicznych. Dla porównania koszty budowy domu zestawiono na ilekosztuje.pl, dane pochodzą z 2011 roku, co pozwala na szybkie porównanie, w jakim stopniu ceny zostały podniesione.

Jak można obniżyć koszty budowy domu?

Warro wiedzieć, że istnieje możliwość znacznego obniżenia kosztów budowy domu. Przede wszystkim już na etapie projektu warto podjąć decyzję o posadowieniu obiektu, który będzie cechować zwarta bryła, prosty dach (dwuspadowy) oraz brak ozdobników (np. warto postawić na klasyczne okna, a nie łukowe czy proste schody prowadzące do domu). Powierzchnia powinna być dostosowana do realnych potrzeb. Warto zrezygnować z balkonów. Gdy konieczna jest spora przestrzeń, lepiej jest postawić na dom dwupiętrowy, a nie rozłożysty budynek parterowy. W przypadku braku zapotrzebowania na piwnicę warto jest z niej zrezygnować. Zazwyczaj pozwala to na zniwelowanie około 1/3 kosztów związanych z budową. Dobrym pomysłem jest także zaaranżowanie wiaty garażowej zamiast wkomponowania garażu w bryle budynku. Warto także postawić na proste i znane ekipom budowlanym technologie. Ich zastosowanie nie będzie wymagało dodatkowego nakładu pracy, a przez to koszty będą niższe. Pozwoli to także na uniknięcie błędów, które mogą pojawić się przy nowych, nie do końca sprawdzonych technikach. Często powodują one dodatkowe koszty w czasie budowy lub eksploatacji budynku.

Czy opłaca się rozpoczynać budowę domu w 2022 roku?

Wiele osób, widząc rosnące ceny budowy domu, zastanawia się, czy w 2022 roku inwestycja ta będzie opłacalna. Może warto poczekać? A może kupić mieszkanie? Dla wielu inwestorów pod względem ekonomicznym budowa domu będzie korzystna. Specjaliści nie przewidują znaczącego spadku cena materiałów budowlanych w najbliższym czasie, koszty mogą jedynie lekko się unormować. Stabilizację można zauważyć teraz np. na rynku drewna. Z drugiej strony pojawiają się coraz większe problemy z dostępnością materiałów budowlanych, dlatego zamówienie ich już teraz może być praktycznym posunięciem. Zastanawiając się nad mieszkaniem zamiast domu, jako korzystniejszym finansowo rozwiązaniem, warto znaczyć, że ceny na rynku lokali mieszkalnych również są niezwykle wysokie, dlatego nie jest to w żadnym stopniu bardziej opłacalna alternatywa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.