firany

Nie od dziś wiadomo, że firanki i zasłony stanowią ciekawy element dekoracyjny, niezależnie od tego, które pomieszczenie aranżujemy. Odpowiednio dobrane ozdoby okienne nadają wnętrzu wyjątkowego charakteru. Jakie firany do nowoczesnego salonu?

Firany czy zasłony – co wybrać do salonu?

Salon to miejsce, gdzie spędzamy miłe poranki, relaksujemy się wieczorem po męczącym dniu, a w weekendy przyjmujemy gości. Niekiedy stanowi również miejsce pracy. Dlatego niezwykle ważne jest umiejętne zaaranżowanie pomieszczenia. Oprócz podstawowych elementów, takich jak meble, warto zwrócić szczególną uwagę na firanki, dzięki którym pomieszczenie prezentuje się estetycznie. Ponadto, odpowiednio dobrane firanki i zasłony do salonu pełnią praktyczną funkcje. Chronią przed nadmiernym światłem słonecznym oraz wścibskim okiem sąsiadów.

Jakie firany wybrać do salonu? W pierwszej kolejności musimy określić ich funkcjonalność. W jakim celu chcemy je zawiesić? Jeżeli mają chronić pomieszczenie przed słońcem i zapewniać prywatność, to lepszym wyborem będą zasłony, które skutecznie zminimalizują ilość słońca wpadającego do wnętrza. Z kolei, gdy naszym celem jest rozjaśnienie pomieszczenia, doskonałym wyborem będą firanki. Możemy również jednocześnie zawiesić zarówno firanki, jak i zasłony.

Jak wybrać firanki do nowoczesnego salonu?

Firanki i zasłony do salonu należy dobrać do stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie, a także pozostałych elementów wyposażenia wnętrza. To niezwykle istotne, ponieważ źle dobrane ozdoby okienne mogą przynieść niepożądany efekt aranżacyjny. Nie bez znaczenia jest również stopień nasłonecznienia, a także kolor oraz materiał, z którego wykonana jest ozdoba okienna.

W niewielkich pomieszczeniach należy zrezygnować z ciężkich i wzorzystych zasłon o długości aż do samego ziemi, ponieważ dodatkowo pomniejszą pomieszczenie. Lepiej sprawdzą się jasne, delikatne firanki, które optycznie powiększą pokój dzienny.

W pokojach dziennych o większej powierzchni można wybrać zarówno firanki, jak i zasłony. Jeżeli pokój jest mocno nasłoneczniony, świetnym wyborem będą zaciemniane zasłony do salonu typ black out. Z kolei do ciemnego wnętrza wybierzmy jasne kolory, które optycznie rozjaśnią salon. Mając na uwadze te wszystkie aspekty, jesteśmy w stanie uzyskać różne efekty, w zależności od naszych potrzeb, czyli zmniejszać lub powiększać salon, a także kontrolować ilość wpadającego światła.

Jakie firany do nowoczesnego salonu?

Nowoczesne aranżacje uwielbiają minimalizm, dlatego warto postawić na subtelne, proste osłony okienne. Zazwyczaj wybiera się albo firanki, albo zasłony do salonu ze względu na to, że styl ten lubi umiar. Choć w salonach o większej powierzchni można pokusić się o powieszenie obu tekstyliów.

W takiej sytuacji należy je dopasować do siebie w taki sposób, aby tworzyły spójną całość, a nie dwa osobne elementy. Nie bez znaczenia będzie tu również upięcie osłony okiennej w oknach, które ma ogromny wpływ na aranżację pomieszczenia. W ciągu dnia warto upiąć zasłony za pomocą ozdobnej wstążki, która doda szyku i uroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *