dach

Każdego roku na malowanie dachów decyduje się wiele osób. Najczęściej z takich usług korzystają klienci prywatni, posiadający własną nieruchomość, ale także przedsiębiorcy, którzy chcą odnowić pokrycie dachowe lokalu firmowego.

Dachy, które zostały pokryte specjalną blachą ocynkowaną, wymagają regularnej renowacji. W większości przypadków blacha poprzez działanie różnych czynników atmosferycznych rdzewieje, a farba odpryskuje i łuszczy się. Właśnie z takich powodów dach wygląda nieestetycznie, a nawet może dojść do bardzo poważnych uszkodzeń, co doprowadzi do przeciekania podczas gwałtownego deszczu.

Malowanie dachu – samodzielnie czy z firmą?

Wiele jest firm, które oferują malowanie dachów, ale zawsze warto postawić na profesjonalne usługi, ponieważ w ten sposób będziemy mieli pewność, że wszystko zostanie wykonane dokładnie i precyzyjnie. Doświadczeni pracownicy mają odpowiednią wiedzę, a dodatkowo dysponują nowoczesnym sprzętem i urządzeniami, które ułatwiają czyszczenie, mycie i malowanie.

Ciężko jest z góry określić, jakie będą koszty takiej operacji, ponieważ ma na to wpływ wiele różnych czynników. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • wysokość budynku,
  • wielkość powierzchni do czyszczenia i malowania,
  • nachylenie połaci,
  • inne dodatkowe czynniki.

W jaki sposób przygotować podłoże przed malowaniem dachówki?

Zanim przystąpimy do malowania, należy dokładnie obejrzeć cały dach i przygotować odpowiednio podłoże. Ważne jest to, aby usunąć starą farbę oraz pozbyć się wszelkich ognisk rdzy, które się pojawiły. Po wykonaniu szlifowania specjalistycznymi narzędziami, trzeba także odtłuścić i odpylić dachówkę, a także wykonać dokładne i staranne mycie.

Do takiego zadania najlepiej sprawdzają się myjki ciśnieniowe oraz ręczne przyrządy, takie jak gąbki i szczotki, które umożliwiają łatwe dotarcie do trudno dostępnych miejsc, gdzie występuje dużo brudu. Jeżeli na dachu pojawi się mech albo porosty to należy wtedy zastosować wysokiej klasy preparaty do mycia, zanim wykona się malowanie.

Końcowe i właściwe malowanie dachu.

Specjaliści wykonujący malowanie dachów doskonale będą wiedzieli, które wyroby malarskie zastosować, aby współgrały one z położonym wcześniej podkładem. Bardzo dobrym sposobem jest kilkukrotne wykonanie krycia zabezpieczonych powierzchni oraz nałożenie dwóch warstw farby wierzchniej.

Preparaty muszą być nakładane w odpowiednich odstępach czasu, aby nie doszło do uszkodzenia wcześniej nałożonych powłok. Przed zakupem odpowiedniej farby, trzeba także zwrócić uwagę na jej elastyczność i odporność na działanie negatywnych warunkach pogodowych, a w szczególności na promieniowanie słoneczne.