antena

System naziemnej telewizji cyfrowej umożliwia bezpłatny odbiór ponad trzydziestu kanałów telewizyjnych. Do odbioru darmowej telewizji będziemy jednak potrzebować odpowiedniej anteny. Jak wygląda i ile trwa montaż anteny telewizyjnej? Dowiesz się wszystkiego z tego artykułu.

Jak wybrać odpowiednią antenę telewizyjną?

Bezpłatna telewizja cyfrowa w standardzie DVB-T2 nadawana jest z naziemnych nadajników, które rozmieszczone są w całej Polsce. Dobór odpowiedniej anteny zależy głównie od odległości do najbliższego nadajnika. Należy zwrócić uwagę również na występujące po drodze ukształtowanie terenu oraz inne przeszkody. W warunkach dużego miasta może wystarczyć antena pokojowa lub prosta antena siatkowa. Przy większych odległościach niezbędna może być długa antena ze wzmacniaczem. 

Co będzie potrzebne do instalacji anteny?

Antena telewizyjna potrzebuje masztu lub uchwytu, na którym zostanie umieszczona. Dodatkowo niezbędny będzie kabel koncentryczny, który połączy antenę z odbiornikiem telewizyjnym. Kabel na obu końcach musi zostać wyposażony w końcówkę typu F. W przypadku konieczności doprowadzenia sygnału do dwóch telewizorów potrzebne będzie również dokupienie rozgałęźnika antenowego.

Jak podłączyć antenę telewizyjną do telewizora?

Wszystkie prace związane z podłączeniem anteny do odbiornika można wykonać w domu. Po ich wykonaniu zostanie już tylko wyniesienie anteny na maszt. Pierwszym krokiem powinno być złożenie anteny zgodnie z dołączoną instrukcją. Następnie należy przykręcić odpowiednio przygotowany przewód koncentryczny do gniazda w antenie telewizyjnej. Do rozdzielenia sygnału na dwa telewizory niezbędne jest podłączenie rozgałęźnika antenowego. Na wejściu umieszczamy przewód idący od anteny. Na wyjściach rozgałęźnika podłączamy dwa przewody idące do dwóch różnych telewizorów.

Jak prawidłowo ustawić antenę?

Po złożeniu konstrukcji i podłączeniu jej do telewizora można umieścić już antenę na maszcie. Prawidłowe ustawienie anteny wymaga dużej precyzji. Jak znaleźć odpowiedni kierunek? Można polegać na wskaźnikach siły i jakości sygnału, które wyświetlają się w telewizorze. Pomocne będzie wzorowanie się na innych antenach zainstalowanych w sąsiedztwie. Posiadacze telefonów komórkowych mogą zainstalować aplikację lokalizującą najbliższy nadajnik telewizyjny. Lokalizator nadajników umożliwia łatwe wyznaczenie kierunku. Trzeba pamiętać o solidnym przykręceniu anteny do masztu po odnalezieniu sygnału na satysfakcjonującym poziomie.

Ile trwa podłączenie anteny?

Czas instalacji anteny zależy od jej umiejscowienia i warunków lokalowych użytkownika. Umieszczenie prostej anteny siatkowej na położonym blisko balkonie potrwa szybciej od wyniesienia skomplikowanej anteny na dach. Można jednak przyjąć, że przygotowanie masztu, ustawienie anteny i podłączenie jej do odbiornika nie powinno trwać dłużej niż kilka godzin. Prawidłowa instalacja anteny pozwoli na szybkie skorzystanie z zalet darmowej telewizji.