ogrzewanie na podczerwień

Ogrzewanie domu lub mieszkania zwykle jest jednym, z najważniejszych wyznaczników komfortu i dobrego samopoczucia mieszkańców. Nic więc dziwnego, że przed wybraniem ostatecznego rozwiązania grzewczego, zwykle pojawia się wiele dylematów. Niemniej jednak, stosunkowo młodym i nowoczesnym rozwiązaniem jest ogrzewanie na podczerwień. Jest to efektywny i innowacyjny sposób na zapewnienie sobie komfortu cieplnego w pomieszczeniu. Jednak jak dobrać grzejniki przy ogrzewaniu na podczerwień?

Skuteczne ogrzewanie grzejnikami o odpowiedniej mocy

Odpowiadając na pytanie, jakie promienniki dobrać do ogrzewania na podczerwień, na pierwszym miejscu trzeba przede wszystkim dobrać ich odpowiednią moc. Jak łatwo można się domyślić, nie powinna być ona niższa niż zapotrzebowanie budynku na ciepło. Na stronie: termoplaza.pl można znaleźć odpowiedni kalkulator, który pomoże wyliczyć zapotrzebowanie cieplne budynku. Niemniej jednak przyjmuje się, że na każdy jeden metr sześcienny, powinno przypadać około 20W energii grzewczej, oczywiście przy założeniu, że budynek jest dobrze ogrzany i nie występują w nim dodatkowe straty ciepła.

Jaka moc grzejników do ogrzewania na podczerwień do konkretnych pomieszczeń?

Warto zaznaczyć, że każde z pomieszczeń w domu może wymagać innej mocy grzewczej, jest to głównie związane z zapewnieniem mieszkańcom maksymalnego komfortu cieplnego. Tak więc wspomniane 20W na jeden metr sześcienny jest rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym, jednak nie trzeba stosować go do każdego pomieszczenia. Większość producentów zwykle zaleca następujące konfiguracje w przypadku doboru grzejników do ogrzewania na podczerwień i przestrzeni w jakiej one się znajdą:

  • do przedpokoju i korytarza zaleca się 20W na jeden metr sześcienny
  • do sypialni oraz kuchni zaleca się już 25W na jeden metr sześcienny
  • do pokoju dziennego oraz pokoju dziecięcego zaleca się zastosowanie 30W na jeden metr sześcienny
  • do łazienki zaś niezbędne może być nawet 40W na jeden metr sześcienny

Oczywiście parametry te są uzależnione od stopnia izolacji i nowoczesności budynku. W przypadku słabej izolacji termicznej, każdy z parametrów wzrasta o około 10W na jeden metr sześcienny.

Grzejniki idealnie dopasowane do stopnia ocieplenia budynku

Warto również dobrać odpowiednie grzejniki do ogrzewania na podczerwień do rodzaju wnętrza i stopnia jego termoizolacji. Wówczas można powiedzieć, że jeśli to właśnie promienniki na podczerwień, będą głównym źródłem ogrzewania, wówczas moc 20W dla jednego metra sześciennego jest absolutnym minimum. Jeśli jednak budynek nie posiada minimum 10 centymetrowej warstwy styropianu i został zbudowany zgodnie ze starymi metodami, wartość ta wzrasta nawet do 35 W na jeden metr sześcienny.