nowy dom

Kupno własnego domu to marzenie niejednej osoby. Czasem udaje się je zrealizować. Jednak domu nie można tak po prostu kupić. To miejsce, w którym żyło się będzie przez następne wiele lat. Potrzebne są też do tego niemałe pieniądze, którymi większość kupujących po prostu nie dysponuje, co sprawia, że konieczny jest duży kredyt w banku. Wszystko to sprawia, że przed podjęciem decyzji trzeba bardzo dobrze się zastanowić. Jak bezpiecznie kupić dom i co warto wziąć pod uwagę przy zakupie?

Kupno wyłącznie od zaufanego dewelopera

Na rynku działa wielu deweloperów, którzy oferują możliwość kupna domu jednorodzinnego. Nowe domy Wawer znajdują się obecnie w ofercie przynajmniej kilkunastu firm. Doświadczenie jednak mówi, że nie każdy deweloper jest tak samo godny zaufania. Wiele słyszy się o kłopotach ludzi, którzy źle wybrali. Może okazać się, że kupiony dom ma ukryte wady, albo sytuacja prawna działki, na której stoi nie jest jasna. Problematyczne też może być sąsiedztwo – zwłaszcza jeżeli w okolicy planowana jest uciążliwa dla mieszkańców inwestycja. Czasem zdarza się też, że projekt nie jest realizowany na czas, a osoby, które zdecydowały się na zakup, pozostają z dużym problemem. Dlatego też warto korzystać przede wszystkim z usług sprawdzonych deweloperów. Opinie na ich temat znaleźć można w sieci. W dzisiejszych czasach użytkownicy Internetu bardzo chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami, zwłaszcza jeżeli są one negatywne. Jeżeli w danym wypadku mamy wątpliwości, czy aby na pewno trafiliśmy na uczciwą i kompetentną firmę, lepiej zrezygnować i poszukać kogoś innego.

Sprawdzenie sytuacji prawnej nieruchomości

W przypadku nowych domów budowanych przez deweloperów nie zdarza się to często, ale może być tak, że sytuacja prawna nieruchomości jest niejasna. Problemem mogą być na przykład osoby trzecie, które roszczą sobie prawo do działki, albo nie do końca wyjaśnione sprawy majątkowe. Dlatego też przed zdecydowaniem się na zakup warto poprosić o wgląd w księgę wieczystą nieruchomości by mieć pewność, że wszystko jest w całkowitym porządku i kupno domu nie okaże się w przyszłości trudnym do rozwiązania problemem.

Odbiór domu – dlaczego warto skorzystać z pomocy fachowca?

To oczywiste, że większość osób po prostu nie zna się na budownictwie i wykończeniach. Samemu może być więc ciężko ocenić jakość wykonanych prac. Dlatego też na odbiór domu najlepiej jest stawić się w towarzystwie fachowca, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu będzie mógł sprawdzić, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z umową i nic nie wymaga poprawek.

Warto sprawdzić okolicę przed zakupem

Nawet najlepszy dom nie będzie dobrym miejscem do mieszkania, jeżeli okolica okaże się nieprzyjazna dla nowych mieszkańców. Przed podjęciem decyzji warto więc porozmawiać z ludźmi mieszkającymi w okolicy i zorientować się, jaka jest dostępność najważniejszej infrastruktury (transport, sklepy, służba zdrowia). Koniecznie należy też sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu dowiedzieć można się na przykład, czy w najbliżej okolicy nie jest planowana budowa drogi szybkiego ruchu, albo dużego obiektu przemysłowego.

Późniejsze koszty utrzymania domu

Do zakupu domu dobrze jest podejść pragmatycznie. Do ceny zakupu należy dodać koszty późniejszego utrzymania. W dzisiejszych czasach dysponujemy technologiami pozwalającymi na budowę domów energooszczędnych, a nawet pasywnych, w przypadku których koszt ogrzewania zimą i utrzymania właściwej temperatury w czasie letnich upałów będzie niewielki. Warto więc skoncentrować się na ofertach deweloperów, którzy budują z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Należy pamiętać, że jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup domu na kredyt, to będzie to spore zobowiązanie finansowe na następne, dziesięć, dwadzieścia, a czasem nawet trzydzieści lat. Jeżeli dodatkowo okaże się, że koszty utrzymania domu są bardzo wysokie, to całość może okazać się trudna do udźwignięcia. Dlatego też powinno się, już na etapie planowania dobrze wykalkulować wszystkie koszty i swoje możliwości.

Dom dostosowany do potrzeb mieszkańców

Na rynku dostępne są bardzo różne domy. Kupić można coś naprawdę dużego i bogato urządzonego albo mały, ale dobrze zaprojektowany domek. Pod uwagę warto wziąć nie tylko swoje teraźniejsze, ale również przyszłe potrzeby. Jeżeli rodzina się powiększy, to przeprowadzka do nowego domu nie zawsze będzie łatwym rozwiązaniem. Warto myśleć też zawczasu o dalszej przyszłości i wybrać dom, w którym będzie nam dobrze zarówno w wieku trzydziestu, jak i siedemdziesięciu lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.