Malowanie rynien

Rynny są niezwykle ważnym elementem każdego budynku. Pozwalają one na bezpieczne odprowadzanie wody. Na rynku istnieją produkty tego typu wykonane z różnych materiałów. Wśród nich pojawia się także stal ocynkowana. Takie rynny należy regularnie malować z wykorzystaniem odpowiednich farb. Kiedy i jak powinno się to robić?

Malowanie rynien ocynkowanych

Rynny ocynkowane są specjalnie zabezpieczone przed działaniem rdzy, właśnie z wykorzystaniem odpowiedniej warstwy powstającej podczas cynkowania. Warto jednak zwiększyć odporność metalu, a jednocześnie poprawić jego walory estetyczne. Naruszenie powłoki cynkowej może również sprawić, że rynna stanie się podatna na uszkodzenia. Z tego powodu takie elementy należy dodatkowo zabezpieczyć poprzez wykorzystanie specjalnej farby, by po kilku latach nie musieć wymieniać rynien na nowe.

Farba do rynien zabezpieczająca przed działaniem czynników zewnętrznych

Farba do rynien pozwala na ich zabezpieczenie przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Jest to niezwykle istotne, ponieważ odsłonięta powierzchnia metalu może być wyjątkowo podatna na działanie czynników atmosferycznych, takich jak np. skrajne temperatury czy wilgoć. Z czasem mogą one sprawić, że rynna będzie nadawała się jedynie do wymiany. Pomalowanie jej specjalną farbą pozwala na uniknięcie takiej sytuacji, znacznie przedłużając żywotność rynny.

Jaka farba do rynien ocynkowanych sprawdzi się najlepiej?

Na rynku istnieje wiele farb do rynien ocynkowanych. Wybór odpowiedniej powinien zależeć od dokładnego materiału, z jakiego został wykonany dany element. Znaczenie mają także czynniki na niego oddziałujące. Wśród dostępnych propozycji pojawiają się farby:

  • alkidowe,
  • akrylowe,
  • winylowe.

Farby do rynien powinny być odporne na działanie promieniowania UV i szkodliwych warunków atmosferycznych. Występują one również w różnych kolorach, dlatego można z łatwością dopasować je do pozostałych elementów danego budynku, tworząc spójną całość – mówi specjalista z firmy Polifarb Łódź oferującej m.in. farby do malowania rynien ocynkowanych.

Kiedy malować rynny ocynkowane?

Farba do rynien powinna być zastosowana po okresie sezonowania. Zazwyczaj są to 4 miesiące. Wówczas można nałożyć preparat na powierzchnię utrwalonego cynku. Renowację należy przeprowadzać co kilka lat, chyba że zauważysz uszkodzoną warstwę farby lub rdzę.

Przygotowanie rynien do malowania

Jak malować rynny ocynkowane?

Malowanie rynny ocynkowanej powinno przebiegać w określony sposób. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań konieczne okazuje się oczyszczenie rynny z ewentualnych zabrudzeń. Mowa tu o sytuacji, w której malujesz je pierwszy raz. Jeśli jedynie przeprowadzasz renowację, niezbędne jest usunięcie poprzedniej warstwy farby, a także ewentualnej rdzy. W celu czyszczenia metalowych elementów warto użyć specjalnych preparatów. Pozwalają one na odtłuszczenie powierzchni.

Kolejnym krokiem jest zmatowienie rynny z wykorzystaniem papieru ściernego. Jeśli jednak metal jest już pokryty rdzą, konieczne okazuje się użycie metod mechanicznych, pozwalających na ich całkowite usunięcie. Po takiej czynności należy odpylić powierzchnię, odtłuścić ją i pokryć preparatem, który będzie działał antykorozyjnie. Dopiero potem można przejść do właściwego malowania przy użyciu wybranej farby. Powinna być ona nakładana od góry do dołu, zgodnie z zaleceniami producenta, głównie jeśli chodzi o liczbę warstw.