Drzwi przylgowe a bezprzylgowe - jakie wybrać?

Kiedy stoimy przed wyborem nowych drzwi do naszego domu lub mieszkania, często okazuje się, że kwestia jest bardziej skomplikowana, niż się wydaje. Nagle słyszymy wiele technicznych określeń, o których istnieniu wcześniej nie mieliśmy pojęcia, przez co wybór staje się dużo trudniejszy.
Jednymi z takich określeń są dla wielu osób drzwi przylgowe i bezprzylgowe. W dzisiejszym artykule opiszemy jakie cechy mają poszczególne drzwi i czym się od siebie różnią.

Czym się różnią drzwi przylgowe od bezprzylgowych?

Główną różnicą pomiędzy drzwiami przylgowymi i bezprzylgowymi jest rodzaj zawiasów. W modelach przylgowych są one widoczne. Co więcej, często pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale również dekoracyjną. Skrzydła takie wyróżniają się charakterystyczną grubością drzwi wynoszącą od 1 do 2 cm.
Z kolei drzwi bezprzylgowe wewnętrzne posiadają niewidoczne zawiasy. Dzięki temu tworzą z ościeżnicą jednolitą i elegancką płaszczyznę. Jednak wbrew powszechnej opinii nie zawsze! Poszukując idealnych skrzydeł drzwiowych, znajdziemy także modele z widocznymi zawiasami.

Sprawdź ofertę drzwi: https://drzwimartom.pl/blog/drzwi-przylgowe-bezprzylgowe/

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – funkcje użytkowe

Względy estetyczne nie wystarczą, aby rozróżnić skrzydła bezprzylgowe i przylgowe. Na co więc jeszcze warto zwrócić uwagę? Obydwa typy skrzydeł drzwi różnią się zawiasami i sposobem montażu. Pod tym względem wygrywają modele klasyczne, czyli przylgowe drzwi. Zawiasy widoczne znacznie ułatwiają ich zamocowanie oraz regulację. Jednakże montaż wariantu z ukrytymi zawiasami jest bardziej skomplikowany i czasochłonny. Bardzo często wymaga to pomocy specjalisty, szczególnie jeśli nie masz doświadczenia w tej dziedzinie. Zapewniamy jednak, że tej sprawie należy poświęcić całą uwagę. Tylko precyzyjny montaż drzwi gwarantuje bezawaryjną pracę przez wiele lat. A jednak właśnie z tym założeniem kupuje się drzwi wewnętrzne.

Sprawdź: producent drzwi zewnętrznych

Drzwi przylgowe i bezprzylgowe – różnica w cenie

Oprócz różnych mechanizmów działania, montażu i estetyki, ogromne znaczenie mają również koszty. Otóż kolejna różnica między drzwiami przylgowymi a bezprzylgowymi to cena. Modele z ukrytymi zawiasami są z reguły droższe. Jest to spowodowane wysoką ceną samych zawiasów do tego typu drzwi. Zatem kiedy planujesz montaż kilku skrzydeł tego typu, licz się z większym kosztem niż w przypadku klasycznych drzwi przylgowych.

Kup: drzwi zewnętrzne antywłamaniowe

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – które lepsze?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, który z nich należy uznać za najlepszy. Jeśli zależy Ci na nowoczesnym, minimalistycznym wystroju wnętrza, bezprzylgowe drzwi bez wątpienia są strzałem w dziesiątkę. Zresztą fantastycznie pasują również do aranżacji industrialnych czy eklektycznych.
Interesująca jest gładka i zlicowana powierzchnia drzwi bezprzylgowych. Co więcej, my nie możemy zaprzeczyć, że drzwi przylgowe cieszą się wielkim uznaniem architektów i projektantów wnętrz, którzy prezentują je z entuzjazmem w swoich projektach. Co więcej, chętnie montuje się je w biurach – także tych domowych. Przy czym nie zapominaj o dość skomplikowanym montażu oraz nieco wyższej cenie modeli z ukrytymi zawiasami. Jednak drzwi przylgowe to klasyka. Pamiętajcie, że wyróżniają się one zawiasami widocznymi po stronie, na którą się otwierają. Jest to element, który znacząco wpływa na końcową część skrzydła drzwi. Często można spotkać je w starych domach, ale też w mieszkaniach oddanych do użytku zaledwie kilka lat temu. Drzwi przylgowe doskonale wpisują się w styl retro, angielski czy rustykalny. Choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je także w nowoczesnych wnętrzach! Poza tym zazwyczaj łatwiej je zamontować i mniej kosztują.