drzwi

Drzwi są częścią domu, która w naszej szerokości geograficznej jest niezbędna. Skrzydła zewnętrzne to obowiązkowa pozycja podczas wykańczania mieszkania do stanu deweloperskiego zamkniętego. Trudno wyobrazić sobie mieszkanie, w którym nie zostały zamontowane drzwi wewnętrzne. Te oddzielają przynajmniej przestrzeń łazienki od pozostałej części mieszkania. W jaki sposób dobrać je, aby pasowały do stylu wykończenia wnętrza?

Drzwi wewnętrzne a zewnętrzne – czy muszą być w tym samym stylu?

Drzwi wejściowe oraz pokojowe nie muszą być w tym samym kolorze, a nawet nie muszą być w tym samym stylu. Skrzydła zewnętrzne do domu pełnią wyjątkowo ważną rolę, zabezpieczają dobytek przed dostaniem się w niepowołane ręce. Powinny być mocne, mieć dobre zamki, najlepiej z wykończeniem stalowym. Drzwi Porta mają w swojej ofercie zewnętrzne, które charakteryzują się wysoką klasą antywłamaniową. Wybierając skrzydła zewnętrzne do mieszkania w bloku, powinno się zwrócić uwagę na ten współczynnik. Skrzydła do łazienki nie muszą mieć właściwości antywłamaniowych, ponieważ pełnią zupełnie inną rolę. Ich zadaniem jest oddzielenie od siebie pomieszczeń. Powinny być wygodne w użytkowaniu, łatwo poruszać się na zawiasach i cieszyć oko. To ich główne zadanie.

Drzwi wejściowe antywłamaniowe – które wybrać?

Ochrona mieszkania przed osobami postronnymi ma duże znaczenie. Bardzo ważne jest, aby wybrać drzwi wejściowe antywłamaniowe. Obecnie niemal wszystkie posiadają klasę antywłamaniową. Warto pamiętać, że im wyższa klasa, tym lepiej. Skrzydła zewnętrzne do domu powinny być estetyczne i pasować do wnętrza. Bardzo ładnie prezentują się te drewniane. Są klasyczne, eleganckie i dobrze spełniają swoje zadanie. Najczęściej wybierane są te w ciemnych barwach, np. drzwi Porta. Są uniwersalne i nie wymagają częstego czyszczenia. Skrzydła wejściowe są intensywnie użytkowane, są wystawiane na niesprzyjające warunki atmosferyczne w przypadku produktów do domu wolnostojącego, a w przypadku mieszkań mogą być narażone na uderzenia, unoszący się brud i inne działania odbywające się na wspólnej klatce. Ciemne skrzydła to bardzo dobry wybór. Zdobienia zależą od indywidualnego gustu.

Wybór pasujący do wnętrza

Drzwi wewnętrzne z ościeżnicą powinny pasować do kolorystyki wnętrza pomieszczeń. Popularne są skrzydła drzwiowe w jasnych kolorach, np. w beżu oraz w bieli. Czarne są rzadziej wybierane, chociaż prezentują się ciekawie w industrialnej aranżacji. Najchętniej wybierane są pełne drzwi do pokoju oraz do łazienki z elementami szklanymi.

Skrzydła wewnętrzne można podzielić ze względu na sposób otwierania na:

  • rozwierane,
  • składane (łamane),
  • harmonijkowe,
  • przesuwne.

Skrzydła rozwierane zdecydowanie są najczęściej spotykane w domach. Drzwi harmonijkowe pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca. Składane są praktyczne, dobrze wyglądają i oszczędzają przestrzeń. Natomiast przesuwne są eleganckie i efektowne.

Drzwi pokojowe – ważny element wystroju

Drzwi wewnętrzne drewniane są pięknym elementem klasycznego wystroju. Drewno jest bardzo trwałe. To produkty na lata. Będą doskonałym wyborem, gdy wnętrze jest urządzone w stylu naturalnym, skandynawskim lub rustykalnym. Rzadko wybór pada na drzwi pełne, bez żadnych zdobień. Najchętniej wybierane są te, ze żłobieniami, które pełnią rolę dekoracyjną.

Wybór odpowiednich skrzydeł drzwiowych warto dobrze przemyśleć. Największe znaczenie ma to w przypadku drzwi wejściowych. Ważna jest klasa antywłamaniowa, aby zabezpieczyć dobytek przed osobami postronnymi. Drzwi wejściowe będą odgrywały głównie rolę dekoracyjną, a w drugiej kolejności praktyczną.