monitoring zbiornika z gazem

Gaz będący mieszaniną propanu i butanu, powszechnie określany skrótem LPG jest jednym z najbardziej wszechstronnych źródeł energii. Wykorzystuje się go zarówno jako paliwo do zasilania różnego rodzaju urządzeń grzewczych, jak i paliwo napędowe do pojazdów. Istotną kwestię stanowi sposób przechowywania tego gazu, gdyż niezbędne są do tego specjalne pojemniki. Propan butan jest do nich przepompowywany, a następnie, przy pomocy specjalnej instalacji pobiera się go np. w celu zatankowania samochodu.

Monitoring zbiorników LPG – co to jest?

Jak już wspomnieliśmy, gaz LPG przechowywany jest w specjalnych pojemnikach, z których później pobiera się go w celu zatankowania pojazdów lub ogrzania np. domu. Aby móc zaplanować odpowiednio wcześnie dostawę gazu np. na stacji benzynowej, niezbędna jest kontrola ilości ubywającego w pojemnikach paliwa. Najlepszym sposobem, aby mieć pod kontrolą aktualny poziom gazu w zbiornikach, jest jego zdalny pomiar. W tym celu wykorzystuje się najnowsze technologie, które pozwalają na kontrolę zarówno zbiorników naziemnych, jak i podziemnych.

Nowoczesny system, który umożliwia nie tylko efektywne zarządzanie dostawami, ale również przynoszący duże oszczędności przedsiębiorcom zajmującym się dystrybucją paliw, bazuje na wykorzystywaniu inteligentnych czujników, monitorujących poziom paliwa w zbiornikach. Warto wiedzieć, że monitoring zbiorników LPG to szereg zalet, o których pisze Aiut, a my postaramy się przybliżyć sposób jego działania.

Jak działa monitoring zbiorników LPG?

Przede wszystkim rozwiązanie to jest oparte o komunikację bezprzewodową (IoT), dzięki czemu nie ma potrzeby sprawdzania poziomu gazu bezpośrednio na zbiorniku. Pozwala to na odczyt pomiarów w dowolnym momencie i z dowolnego miejsca, co jest wyjątkowo ważne dla przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność w oddalonych od siebie miejscach, wystarczy, że będą mieli dostęp do internetu.

System zdalnego monitoringu składa się ze wspomnianych już wcześniej inteligentnych czujników, które instaluje się na zbiornikach LPG oraz systemu IoT (LPWAN) lub zewnętrznego koncentratora danych (OKO 5xx5). Całość tego systemu obsługuje się przy pomocy specjalnej aplikacji, dzięki której zapewniony jest całodobowy dostęp do informacji związanych z aktualnym poziomem gazu oraz diagnostyką.

Czy trzeba inwestować w monitoring zbiorników LPG?

Oczywiście stosowanie monitoringu zbiorników LPG nie jest w żaden sposób przymusowe. Istnieją inne narzędzia służące do dokonywania tego typu pomiarów, w które zazwyczaj są wyposażone zbiorniki na gaz. Ich wadą jest niestety to, że sprawdzenie poziomu gazu przy ich użyciu odbywa się bezpośrednio, nie ma możliwości zrobienia tego zdalnie przy pomocy smartfona. Jest to duże utrudnienie, zwłaszcza gdy zależy nam na płynnej działalności firmy. Nowoczesny system monitoringu pozwala zaoszczędzić cenny czas i upłynni działanie przedsiębiorstwa poprzez lepsze planowanie łańcucha dostaw gazu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *