pompy ciepła powietrze-woda

Co do tego nie ma żadnych wątpliwości: trwa poważny kryzys energetyczny. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych szuka alternatywnych rozwiązań, aby zapewnić ciepło rodzinie i przy tym nie zbankrutować. Powietrzne pompy ciepła są właśnie jedną z takich alternatyw. Czy rzeczywiście warto w nią zainwestować? Sprawdźmy!

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Na początek trzeba jednak zrozumieć mechanizm działania takiej pompy. Jak możemy przeczytać na stronie jednego z najbardziej doświadczonych dostawców tego typu usług (https://problast.com.pl/pompy-ciepla-powietrze-woda/), pompę ciepła powietrze-woda da się porównać do klimatyzacji typu split. Główna różnica polega na tym, że jednostka wewnętrzna pompy ma wbudowany wymiennik wodny odpowiedzialny za ogrzewanie, jak i chłodzenie domu. Jednostka zewnętrzna też ma inną budowę i dzięki niej można ogrzać dowolny obiekt nawet przy temperaturze powietrza bliskiej -30 st. Celsjusza. I to bez pomocy dodatkowych źródeł energii!

Rzecz w tym, że w ramach powietrza zewnętrznego znajduje się naturalny potencjał energetyczny. Technologia nowoczesnych pomp pozwala na pozyskanie tego potencjału. Dzięki specjalnym czynnikom ciepło zostaje zebrane i przekazane do obiegu w budynkach z ogrzewaniem podłogowym, jak i bardziej tradycyjnym systemem. Siłą rzeczy tę samą moc można skierować do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wykorzystane powietrze zaś zostaje oddane do środowiska, gdzie jego potencjał energetyczny zostaje uzupełniony.

Czy pompa ciepła jest ekologiczna?

Jak najbardziej i to jest sedno sprawy. Pompa ciepła powietrze-woda wykorzystuje stuprocentowo odnawialną moc grzewczą, która jest do tego ogólnodostępna bez jakichkolwiek opłat. Zasilanie całego systemu natomiast można śmiało połączyć z fotowoltaiką, która z kolei korzysta z darmowej energii słonecznej. Wysokiej klasy panele mogą pracować nawet zimą i przy zachmurzonym niebie, więc cały układ energetyczny w domu może być przyjazny dla środowiska.

Co równie ważne, proces ogrzewania domu pompą ciepła nie generuje żadnych spalin. Nie powstaje choćby nanogram szkodliwych substancji. Oznacza to, że tego typu instalacja nie wymaga przewodów kominowych, czujników gazu ani nawet kotłowni. Nowoczesne pompy ciepła powietrze-woda są bezpieczne dla środowiska naturalnego na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków mieszkalnych.

Ile kosztują pompy ciepła powietrze-woda?

Opisane powyżej aspekty ekologiczne mają bezpośrednie przełożenie na koszty eksploatacji takiej pompy. Nie potrzebuje ona żadnego paliwa, korzysta bowiem z odnawialnego źródła ciepła. Piec na ekogroszek czy ogrzewanie gazowe jest powiązane z dostawą konkretnych surowców, podczas gdy powietrzna pompa ciepła może być od nich całkowicie niezależna. Jak przydatna to właściwość, przekonali się wszyscy ci, którzy dzięki niej w roku 2022 nie musieli wydawać majątku na węgiel lub gaz. Rok 2023 może być pod tym względem bardzo podobny…

Na pewno podobne będzie to, że każda rodzina będzie mogła skorzystać z dofinansowania na termomodernizację domu. Program “Czyste powietrze” pozwala uzyskać nawet 90% dopłaty na montaż pompy ciepła powietrze-woda. Dzięki temu koszt takiej instalacji może być minimalny. Do tego zwróci się on bardzo szybko ze względu na brak wydatków związanych z kupowaniem paliwa. A jeśli w grę wejdzie jeszcze fotowoltaika, będzie to naprawdę opłacalne przedsięwzięcie. Brzmi ciekawie, prawda? Sprawdź taką możliwość dla swojego domu. Bezpłatna wycena jest dostępna tutaj: https://problast.com.pl/pompy-ciepla-powietrze-woda/.